
Загубата на животински видове е „значително по-тревожна“, отколкото се смяташе досега.
Това сочат изводите от ново проучване, което установява, че популацията на почти половината животни на планетата бързо намалява.
Човечеството вече е унищожило огромен брой видове, а други е тласнало към ръба, като учените твърдят, че навлизаме в „шесто масово изчезване“, този път предизвикано от хората.
Основният фактор е унищожаването на дива природа, за да се направи място за ферми, градове и пътища, но изменението на климата също е важен двигател на процеса, като прогнозите сочат, че той ще се влоши със затоплянето на планетата.

Авторите на изследването анализират над 70 000 различни вида животни по целия свят – бозайници, птици, влечуги, земноводни, риби и насекоми, за да определят дали техните популации нарастват, намаляват или остават стабилни във времето.
Те откриват, че 48% от видовете намаляват, а по-малко от 3% се увеличават.
Един от съавторите на проучването, публикувано в списание Biological Reviews, е Даниел Пинчейра-Доносо от Училището по биологични науки към Кралския университет в Белфаст. Той посочва, че откритията в него са силен сигнал за тревога.
„Други проучвания, базирани на значително по-малък брой видове, показаха, че продължаващата „криза на изчезване“ е по-тежка, отколкото се смяташе“, казва той пред CNN. „Нашите открития дават категорично потвърждение на това в глобален мащаб.“
Проучването предоставя „по-ясна картина“ за степента на глобална ерозия на биоразнообразието, добавя ученият.
Днес Червеният списък на застрашените видове на Международния съюз за опазване на природата към ООН класифицира около 28% от тях като застрашени от изчезване.
„Това, което показва нашето проучване, не е дали видовете в момента са класифицирани като застрашени, а дали размерът на популацията им бързо и прогресивно намалява“, казва Пинчейра-Доносо. Низходящите тенденции в популацията с течение на времето са предшественик на изчезване.
Според тази оценка, 33% от видовете, класифицирани в момента като „незастрашени“ в Червения списък, всъщност намаляват към изчезване.
При бозайниците, птиците и насекомите също се отчита спад в популациите, но земноводните са особено силно засегнати, като са изправени пред множество заплахи, включително болести и изменение на климата.

Географски, спадът обикновено е концентриран в тропиците. Една от причините за това е, че „животните в тропиците са по-чувствителни към бързите промени в температурите на околната среда“, според Пинчейра-Доносо.
Професорът по природозащита в Университета на Ексетър Брендън Годли казва, че "всички трябва да сме много разтревожени от тези резултати."
„Без процъфтяващи популации, видове, местообитания и екосистеми не можем да продължим“, предупреждава той.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Каква заплата получават войниците във Френския чуждестранен легион?
преди 20 минИнфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg