
Някога френските училища са ценили хранителната стойност на виното. То толкова често се сервирало на деца, че през 1956 г. се наложило правителството да забрани консумацията на вино в училищните столове. Мярката била валидна само за децата под 14-годишна възраст.
До ден днешен Франция е най-големият производител на вино в света. За френската трапеза бутилката вино е това, което за германската магистрала е бързото шофиране - ежедневие, национално право и лично удоволствие.
Но ситуацията вече не е точно такава, пише The Economist. През 2022 г. приблизително 10% от французите са консумирали вино всеки ден, докато през 1980 г. този дял е бил около 50%. През 1960 г. французите са изпивали средно по 116 литра на човек. Между 2000 и 2018 г. това количество се свива от 28 до едва 17 литра. Чашата с вино е все по-рядка гледка на обедната маса на французите.

Какво се случва?
Причините не могат да се търсят само в цената. Бутилка Бордо все още може да се намери във всеки френски супермаркет за под 3 евро. Някои селски кооперации продават местни продукти направо от винарните за 1.90 евро на литър, което е по-евтино от пресен портокалов сок. По-логичното обяснение е, че тенденцията към увеличаване на консумацията на бира е предизвикателство към средиземноморските навици. Все повече французи твърдят в анкетите, че предпочитат бирата пред виното. Пивото, включително и бутиковите му "крафт" вариации, представлява повече от половината от целия алкохол, закупен във френските супермаркети. Дори в Южна Франция някои кафенета вече сервират наливна вносна белгийска или немска бира.
Най-важното е, че младото поколение, което е по-загрижено за здравето си, като цяло пие по-малко алкохол. Една четвърт от французите на възраст между 18 и 34 години казват, че въобще не употребяват алкохолни напитки. Цели 39% от хората под 35 години казват, че не пият вино, докато същото важи само 27% от хората над 50 години.
Безалкохолните и слабоалкохолните напитки се разпространяват все по-бързо. В опит да "говори" на поколението Z, като възприеме неговите "кодове", алкохолният гигант Pernod Ricard провежда маркетингова кампания със слогана „buvez plus…d’eau!“ (от френски - "пий повече...вода!").

Качество за сметка на количество
Разбира се, въпреки всички тези негативни за виното тенденции, френските енофили и вносители поддържат предлагането на изисканите вина. Потреблението на висококачествено вино остава силно, но спадът в търсенето на по-евтините разновидности има широки последици за Франция и нейната икономика.
Миналото лято правителството отпусна 200 милиона евро за закупуване на излишните вина от нисък клас, които производителите не могат да продадат. В някои райони фермерите изкореняват напълно някои от лозовите си насаждения.
Може да се окаже, че по-ниската консумация на алкохол може да подобри здравето на французите, но не непременно настроението им или пейзажите на провинциална Франция.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg