
Пролетта настъпи в Париж. В кафенетата цари оживление, икономиката показва признаци на подобрение, а лъскавото разширение на метрото прави града още по-достъпен.
Въпреки това се чува и слабо доловимият звук на богатство в движение. Двама местни жители споделят плановете си да напуснат града - единият в посока Дубай, а другият към Швейцария, пише в Bloomberg колумнистът Лионел Лоран.
Подобно на напускащите Лондон бизнес магнати, които не пребивават постоянно там, както и бягащите банкери след брекзит, Париж преминава през собствен период на неудовлетворение от живота там - моментът, в който пословичната данъчна сламка чупи гърба на камилата в годините на залеза на президента Еманюел Макрон.
Данъците за големите компании и богатите се повишават, Марин льо Пен е основният кандидат за президент на изборите през 2027 г., парламентът е блокиран и все още не стига до решение за пенсионни реформи, които разделиха страната през 2023 г.
След изключителния период, в който Париж беше предпочитан център за инвестиционно банкиране в Европа, когато броят на френските финансисти със седемцифрени заплати почти се удвои за четири години, в момента планове за наемане на служители се замразяват.
Това, което би могло да се нарече “пиковият Париж”, бележи нова фаза в борбата за таланти в световен мащаб, в която Европа изостава.
Париж спечели битката след брекзит за корпоративни и инвестиционни банкери, благодарение на данъчните си стимули и благоприятните за бизнеса реформи, заяви ръководителят на JPMorgan Chase & Co за Франция Кирил Курбоан по време на конференция през миналата седмица, посочвайки, че неговата компания е увеличила броя на служителите си във Франция от 230 преди десетилетие до 950 в момента.
Въпреки това, войната за компании за дялово инвестиране и хеджфондове се губи в полза на центрове отвъд Париж и Лондон, като Дубай, където няма данъци върху доходите, бюрокрацията е по-малко и има процъфтяващ клуб от инвестиционни фондове, които управляват активи за по над 1 млрд. долара, пише Лоран.
Съседен Абу Даби също е атрактивен по отношение на данъците, според ръководителя на хеджфонд Пол Маршал. Мадрид и Милано се справят добре по отношение на богатството, но и те не могат да се сравнява с Обединените арабски емирства, които са привлекли над 6 700 милионери през миналата година, според базираната в Лондон консултантска компания Henley & Partners.

Възходът на ОАЕ в последно време изглежда има по-стабилни основни от подхранвания от дългове имотен бум от ерата на 2008 г., с наличието на сериозни усилия за създаването на финансов център, диверсифицирането на петролното богатство и разширяването на туризма.
Мястото не привлича само хедфондове. Главният изпълнителен директор на Revolut Ltd. Ник Сторонски прекарва повече време там, тъй като ОАЕ инвестира в неговата финтех компания, а нидерландската софтуерна компания Bird създава център в ОАЕ, за да избегне регулаторните и други пречки в Европа. Млади консултанти пък сменят Дюселдорф с Абу Даби.
И макар да е изкушаващо човек да каже “прав им път” или просто да повдигне рамене, фактът е, че отливът на данъкоплатци може да има голямо въздействие надолу по веригата.
Водещите 10% от домакинствата по доходи във Франция допринасят с над 75% от подоходните данъчни постъпления в страната. Във Великобритания този дял е над 60%.
Колкото повече правителствата участват в това, което френски депутат определи като фискална „кланица“, толкова по-голям е рискът от по-нататъшно подкопаване на данъчната основа. Курбоан от JPMorgan смята, че времето е с Париж, посочвайки като “тестова година” 2030 г., когато 8-9 годишните данъчни отстъпки за преместилите се след брекзит изтичат.
Това може да е оптимистична оценка - предвид размера на бюджетния дефицит на Франция, наближаващите следващи президентски избори през 2027 г. и факта, че пороят от мита на президента на САЩ Доналд Тръмп предстои да започне скоро.
Отбранителните реакции, като данъци за напускане, могат да смекчат болката от “пиковия Париж.” Това важи и за изчакването блясъкът на ОАЕ да намалее, ако регионалното геополитическо напрежение се засили.
Въпреки това, Париж трябва да измисли нова история за капитала отвъд запазените си марки, като туризма, лукса и политически свързаните корпорации, особено предвид липсата на нови компании на фондовия пазар.
Една от опциите е Европа. Франция все още разполага с потенциал като финансов център, ако континентът направи сериозен опит за интегриране на своите пазари и за отключването на трилиони долари спестявания.
Друга опция е Париж да бъде превърнат в по-добро място за живот, с което да бъдат изкушени обратно млади хора, които искат да създадат семейство – силно предимство на Франция благодарение на данъчните кредити за грижи за деца.
Превръщането на офис площи в домове, инвестирането в инфраструктура и удвояването на усилията по отношение на образованието и талантите в инженерната сфера изглеждат по-достъпни от конкурирането с градове без данъци. Засега обаче Лоран очаква тези настроения да продължат.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Продават парцел с размерите на Манхатън на архипелага Свалбард за €300 млн.?
преди 16 минПсихолог: Спрете да сте прекалено мили на работното място
преди 25 минАлбанската Тирана – сред най-добрите дестинации за соло пътешествия през 2025 г.
преди 38 минВ кои държави се инвестира най-активно на капиталовите пазари?
преди 56 минКатеренето се променя: Дронове ще доставят провизии на Еверест
преди 1 час6 май 1937 г.: Краят на ерата на дирижаблите
преди 1 часПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg