
Забраната на Индия за износ може да окаже ефект на световните пазари на ориз, а милиони хора се очаква да бъдат засегнати, като азиатските и африканските потребители ще понесат най-голямата тежест.
Индия, която е най-големият износител на ориз, забрани на 20 юли износа на бял ориз, с изключение на сорта басмати, тъй като правителството се опитва да ограничи поскъпването на храните в страната и да “гарантира адекватна наличност на разумни цени.”
Страната стои зад над 40% от глобалната търговия с ориз.
“Малайзия изглежда най-уязвима, според нашия анализ,” казват от Barclays в публикуван наскоро доклад, който очерта значителната зависимост на страната от индийския ориз.
“Тя внася значителна част от ориза си, а Индия допринася с относително голям дял от вноса ѝ на ориз,” казват анализаторите на банката.
Сингапур вероятно също ще бъде засегнат, като според доклада Индия съставлява около 30% от вноса на ориз на града-държава.
От Barclays отбелязват, че Сингапур до голяма степен зависи от вноса на храни като цяло, а не само на ориз. Страната в момента се опитва да си осигури изключение от индийската забрана.
Цените на ориза в момента се движат близо до десетгодишни върхове, като метеорологичният феномен Ел Ниньо излага на допълнителни рискове добива в другите водещи азиатски производители на ориз, като Тайланд, Пакистан и Виетнам.
От Barclays посочват, че Филипините ще са “най-силно изложение на повишение на цените на ориза,” предвид факта, че тази храна е с най-голямо тегло в потребителската кошница в страната. По-голяма част от вноса на ориз на Филипините обаче е от Виетнам.
Други региони, които ще бъдат засегнати
Азия не е единственият регион, който ще бъде засегнат от забраната за износ на ориз на Индия. Много държави от Африка и Близкия изток също са уязвими.
Пазарите, които са силно изложени на ограниченията в износа на Индия, са концентрирани в Субсахарска Африка, както и в региона на Близкия изток и Северна Африка, казват от подразделението за проучвания на Fitch Solutions BMI. От компанията посочват Джибути, Либерия, Катар, Гамбия и Кувейт като “най-силно изложени.”

Спирането на износа на Индия на бял ориз, с изключение на сорта басмати, идва след наложената през миналия септември от страната забрана върху доставките на натрошен ориз. Това означава, че до 40% от износа на ориз на Индия в момента не са налични, според прогнозите на BMI.
Това не е първият случай, в който Индия налага подобна забрана, но ефектът този път може да е по-мащабен от преди.
През октомври 2007 г. Индия наложи забрана за износа на ориз, с изключение на сорта басмати, след което временно вдигна забраната и я наложи отново през април 2008 г. В резултат на това цените се повишиха с близо 30% до рекордните 22.43 долара за центнет (бел. ред. около 45.4 кг).
Цените се утрояват в рамките на три месеца според International Potato Center (CIP).
Тогава Индия не бе основен играч в износа на ориза и настоящата забрана има “много по-сериозен ефект” в сравнение с преди 16 години, казва Самаренду Моханти, регионален директор за Азия в CIP.
Според него мащабите на забраната ще зависят от това как ще реагират други вносители и износители на ориз.

Ако големи износители на ориз, като Виетнам и Камбоджа също наложат някакви ограничения, а вносители като Малайзия започнат да се запасяват, светът ще бъде изправен пред “евентуален хаос на пазара на ориз,” казва Моханти.
Той предупреждава, че положението може да бъде по-лошо отколкото след 2007 г.
“Милиони хора ще бъдат засегнати от забраната за износ на ориз на Индия,” казва Моханти, допълвайки, че по-бедните потребители в съседни на Индия държави, най-вече Бангладеш и Непал, ще бъдат засегнати най-тежко.
“Има много малка вероятност тази забрана върху износа да бъде вдигната,” казва Моханти, който смята, че тя ще остане поне до изборите в страната през април 2024 г.
Южноазиатската страна в момента се бори с високи цени на зеленчуците, плодовете и зърнените храни, което би могло да навреди на изборните резултати на премиера Нарендра Моди.
Инфлацията в Индия нараства до 4.8% през юни вследствие на ръста цените на храните, но въпреки това остава в целевия диапазон на централната банка между 2% и 6%.
Инфлацията обаче може да достигне 6.5% през юли, според прогнозираха наскоро от HSBC.
Икономистите на банката предупреждават, че екстремните метеорологични събития биха могли да се отразят допълнително на реколтата.
“Ако доставките паднат, може да има последствия в световен мащаб, които да се прехвърлят към пшеницата, тъй като тя е частичен заместител,” отбелязват от банката. Икономистите посочват, че цените на зърнените храни вече нарастват в Индия и в световен мащаб, което се дължи и на края на Зърнената сделка в Черно море.
Цените на пшеницата скочиха, след като Русия се оттегли от споразумението.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg