
Човечеството е извадило от равновесие глобалния воден цикъл „за първи път в човешката история“, подхранвайки нарастваща водна катастрофа, която ще всее хаос върху икономиките, производството на храни и хората.
Десетилетията на разрушително използване на земята и лошо управление на водите се сблъскаха с климатичната криза, причинена от човека, за да поставят под „безпрецедентен стрес“ глобалния воден цикъл, се казва в доклад на Global Commission on the Economics of Water - група от международни лидери и експерти.
Водният цикъл се отнася до сложната система, чрез която водата се движи около Земята. Тя се изпарява от повърхността й — включително от езера, реки и растения, и се издига в атмосферата, образувайки големи „реки“ от водна пара, способни да пътуват на дълги разстояния, преди да се охладят, кондензират и в крайна сметка - да паднат обратно на земята под формата на дъжд или сняг.

Прекъсванията във водния цикъл вече водят до проблеми. Близо 3 милиарда души са изправени пред недостиг на вода. Посевите изсъхват, а градовете потъват, докато подпочвените води изчезват.
Последствията ще бъдат още по-катастрофални без спешни действия. Кризата с водата застрашава повече от 50% от световното производство на храни и рискува да "изпари" средно 8% от БВП на страните до 2050 г. - с много по-големи загуби до 15%, прогнозирани в държавите с ниски доходи, според доклада.
„За първи път в човешката история изкарваме глобалния воден цикъл от баланс“, посочва Йохан Рокстрьом, съпредседател на Global Commission on the Economics of Water и автор на доклад. „На валежите - източник на цялата прясна вода, вече не може да се разчита.“
Докладът прави разлика между „синя вода“ - течната вода в езера, реки и водоносни хоризонти, и „зелена вода“ - влагата, съхранявана в почвите и растенията.
Въпреки че доставката на зелена вода отдавна е пренебрегвана, тя е също толкова важна за водния цикъл, се казва в доклада, тъй като се връща в атмосферата, когато растенията отделят пари, генерирайки около половината от всички валежи над сушата.
Прекъсванията във водния цикъл са „дълбоко преплетени“ с изменението на климата, се казва в доклада. Стабилното снабдяване със зелена вода е от жизненоважно значение за поддържане на растителността, която съхранява въглерода, затоплящ планетата.
Но щетите, които хората нанасят, включително унищожаване на влажни зони и гори, изчерпват тези "поглъщачи на въглерод" и ускоряват глобалното затопляне. На свой ред горещините, подхранвани от изменението на климата, изсушават земята, намаляват влагата и увеличават риска от пожари.

Кризата става още по-сериозна на фона на огромната нужда от вода. Докладът изчислява, че средно хората се нуждаят от минимум около 4000 литра на ден, за да водят „достоен живот“.
Това е далеч над 50 до 100 литра, които, според ООН, са необходими за покриване на основни нужди, и повече, отколкото повечето региони ще могат да осигурят от местни източници.
Ричард Алън, професор по климатични науки в университета Рединг в Англия, смята, че докладът „рисува мрачна картина на причинено от човека прекъсване на глобалния воден цикъл - най-ценния природен ресурс, който поддържа нашия поминък“.
Човешките дейности „променят тъканта на нашата земя и въздуха, засилвайки както влажните, така и сухите екстремни условия и изпращат моделите на вятъра и валежите на непозната територия“, добавя той.
Кризата може да бъде решена само чрез по-добро управление на природните ресурси и масивни съкращения на замърсяването на планетата, заявява ученият пред CNN.
Авторите на доклада казват, че световните правителства трябва да признаят водния цикъл като „общо благо“ и да действат колективно. Държавите са зависими една от друга, което означава, че решенията, взети в една страна, могат да нарушат водния баланс в друга.
Докладът призовава за „фундаментално пренастройване на мястото, което водата заема в икономиките“, включително по-добро ценообразуване, за да се обезкуражи разточителството и тенденцията да се засаждат и създават жадни за вода култури и съоръжения (като центрове за данни) в региони с недостиг на вода.
„Глобалната водна криза е трагедия, но е и възможност за трансформиране на икономиката на водата“, според Нгози Оконджо-Ивеала, генерален директор на Световната търговска организация и съпредседател на комисията, публикувала доклада.
Правилното оценяване на водата е от съществено значение, добавя тя, „за да се признае нейният недостиг и многобройните ползи, които носи“.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 7 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 8 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 8 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 10 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg