
Нов сорт твърда пшеница, устойчив на суша, е създаден по международна програма за повишаване на устойчивостта на храните на климатичните промени чрез увеличаване на разнообразието на културите.
Твърдата пшеница се използва за приготвяне на паста, хляб, сладкиши и други, посочва The Guardian.
Новата пшеница джабал, което означава „планина“ на арабски, е разработена от фермери и учени чрез кръстосване на култинирана твърда пшеница с дивия й роднина от сух регион на Сирия, за да се създаде нов сорт, който може да издържи на засушавания.

Експериментът е част от проекта на Crop Trust, който използва генетично разнообразни сортове култури, за да помогне за създаването на по-издръжливи и адаптивни сортове пшеница, ечемик, ориз и картофи, които могат да устоят на непостоянни и екстремни климатични условия, причинени от климатичните промени.
Въпреки че все още не е достъпна в търговската мрежа, фермерите в Мароко ще бъдат първите, които ще започнат да отглеждат новата версия на твърдата пшеница след около три години.
Мароко страда от най-тежката суша от четири десетилетия, като производството на зърно е намаляло с около 70% поради изключително тежките условия.
Учени и фермери в засегнатите от сушата райони засадиха множество нови сортове твърда пшеница между 2017 г. и 2021 г.

Джабал обаче се откроява, тъй като процъфтява и дори успява да даде реколта, докато всички останали сортове се провалят в това. Неговите отличителни черни шипове дават високи добиви от зърно, от което се прави вкусен хляб, казват учените.
„Много фермери казаха, че това е любов от пръв поглед, когато го видяха да стои изправен, когато всички други сортове бяха унищожени от сушата“, според Филипо Баси, старши учен в програмата за развъждане на твърда пшеница в Международния център за селскостопански изследвания в сухите райони (Икарда) в Ливан.
Пшеницата - най-консумираното зърно в световен мащаб, се отглежда на всички континенти, с изключение на Антарктида, и се консумира от милиарди хора
Провал на реколтата поради загуба на биоразнообразие и екстремни метеорологични явления доведоха до покачване на цените на пшеницата и продоволствена несигурност в много части на света, изострени от войната на Русия в Украйна, тъй като и двете страни са големи износители на пшеница.
Миналата година цените на твърдата пшеница скочиха с 90% след всеобхватна суша и безпрецедентни горещи вълни в Канада - един от най-големите производители на зърно в света, последвани няколко месеца по-късно от рекордни валежи.

През миналия век канадските фермери разчитат все повече на генетично сходни сортове пшеница с висок добив, измествайки изключително важното разнообразие.
Необходими са години за отглеждане на нови сортове в сложна, безкрайна надпревара с времето, тъй като глобалното затопляне води до климатични бедствия и появата на нови, адаптирани или по-агресивни патогени.
Дивите роднини се считат за по-издръжливите братовчеди на търговските култури, еволюирали в природата, за да оцелеят при трудни условия, като екстремни горещини, суша, наводнения и бедни почви.
Развъдчиците търсят все по-усилено диви или забравени сортове, съхранявани в банки със семена, за постигане на генетично разнообразие, пренебрегвано в полза на добива, еднородността и печалбите след Зелената революция.

Експерти по устойчиви хранителни системи предупреждават, че в допълнение към генетичното разнообразие, изграждането на устойчивост в хранителната система изисква и разнообразие във фермите и в ландшафта, както и повече инициативи, водени от фермерите.
„Фермерите са опитомили 7000 различни вида култури и са дарили повече от 2.1 милиона сорта растения на международни генни банки, но по-голямата част от ползата от това усилие е в ръцете на четири или пет международни компании за семена“, казва Пат Мууни, експерт по земеделие, биоразнообразие и биотехнологии.
„Джабал показва какво може да се постигне с многостранно сътрудничество, в което фермерите са в центъра на вземането на решения,“ допълва той.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 5 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 6 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 6 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 6 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 6 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 8 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg