Kansai Electric Power ще започне проучвания за изграждането на нов ядрен реактор в своята електроцентрала Михама в префектура Фукуи в Западна Япония, който да замени съществуващото съоръжение, съобщи компанията.
Решението бележи първата конкретна стъпка на Япония към изграждането на нов ядрен реактор, откакто голямото земетресение в Източна Япония през 2011 г. предизвика авария в електроцентралата Фукушима на Tokyo Electric Power, довела до нейното затваряне.
Япония остава силно зависима от вноса на изкопаеми горива, а правителството иска ядрената енергия да допринесе повече за енергийната сигурност на страната. Kansai Electric в момента е най-големият ядрен оператор в Япония въз основа на броя на реакторите в експлоатация, посочва CNN.

Проучванията ще се фокусират върху топография, геология и други аспекти и ще включват комуникация с местните жители, съобщи компанията.
„Като се имат предвид общите разходи, експлоатацията на централата и спазването на новите разпоредби, ние считаме усъвършенствания леководен реактор SRZ-1200 за най-реалистичния вариант“, каза на брифинг Хироаки Китаура, главен мениджър на подразделението за ядрена енергетика на Kansai.
Mitsubishi Heavy Industries работи с четири комунални компании, включително Kansai Electric и Hokkaido Electric Power, по основния проект на реактор от този тип.
Kansai Electric не даде оценка на разходите за строителство, но Китаура заяви, че средствата ще бъдат набрани чрез облигации, заеми и други подходящи средства, добавяйки, че в момента не се планира емитиране на акции.
Компанията обмисляше наследник на реактор №1 в Михама от ноември 2010 г., но прекрати проучването след бедствието през 2011 г. През 2015 г. реши да изведе от експлоатация реактори №1 и №2 в Михама.
„С оглед на очакваната значителна загуба на ядрена енергия е необходимо да се извърши възстановяване с реактори от следващо поколение, основано на предпоставката за гарантиране на безопасността и постигане на местно разбирателство, за да се осигурят декарбонизирани енергийни източници“, заяви министърът на икономиката, търговията и промишлеността на Япония Йоджи Муто.
В момента страната експлоатира над дузина реактори с общ капацитет от около 12 гигавата. Много от тях са в процес на прелицензиране, за да отговарят на по-строгите стандарти за безопасност, въведени след бедствието във Фукушима.
Преди 2011 г. Япония експлоатираше 54 реактора.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- До €10 глоба на място: Популярна туристическа дестинация обяви война на боклука
- Първи в света: Японците вече продават змиорки, отгледани в развъдник
- Как вманиачеността на японците по котките се превърна в индустрия за милиарди
- Седми и осми блок на АЕЦ „Козлодуй“: Всичко за проекта, технологията и икономическите ползи
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Цените на петрола падат след напредък в преговорите между САЩ и Иран
преди 5 минДо 50 евро за вход във Венеция: Градът затяга мерките срещу свръхтуризма
преди 20 минИнвеститор планира изграждането на модерен ритейл парк в Русе
преди 38 минRosey’s Mark: Как две сестри превърнаха българската роза в успешен бизнес и нова кулинарна тенденция?
21.06.2026"Можем да отпечатаме толкова тапети, че да залеем цяла София"
21.06.2026Наша съседка току-що завърши една от най-дългите метролинии в света
21.06.2026Прочети още
Поптодорова: Радев прави реверанси към Русия!
darik.bgПетров, „Прогресивна България“: Не завиваме към Русия!
darik.bg„Гласът на Радев е руски!“ Говори Стою Стоев, ПП
darik.bgЧестито лято! Ето как да се подготвим за летния сезон с малко дете
9meseca.bg