
Преди около 3.8 милиарда години два масивни каньона вероятно са се образували на Луната за по-малко от 10 минути, според ново изследване.
Изключителните образувания, всяко сравнимо по размер с Големия каньон на Земята, са скрити от обратната страна на спътника - тази, която винаги е обърната към Земята - близо до лунния южен полюс, където мисията на НАСА Artemis III има за цел да изпрати хора в края на 2026 г.
Каньоните са част от по-големия Басейн на Шрьодингер, където все още неидентифициран обект се блъсна в Луната преди милиарди години.
Колосалното му въздействие вероятно е довело и до създаването на каньоните, според ново проучване, публикувано в списание Nature Communications.
Освободената енергия, създала каньоните, е била 1200 до 2200 пъти по-мощна от тази на ядрената експлозия, планирана някога за създаване на втори Панамски канал, изчисляват авторите на изследването.
Бъдещи мисии биха могли да посетят басейна и да вземат скални проби, за да помогнат на учените да разберат по-добре произхода и историята на Луната.
Изучаването й може да разкрие какви са били условията при възникването на Слънчевата система, когато астероиди и други скалисти отломки се сблъскват с планети и техните спътници.

Древни събития
Каньони и дерета, създадени от ивици скалисти отломки, изпълват Басейна на Шрьодингер. Лунните геолози винаги са знаели, че двата каньона, наречени Vallis Schrödinger и Vallis Planck, са особено големи.
Изследователският екип, който стои зад последното проучване, обаче успява да анализира изображения на масивните геоложки характеристики, използвайки снимки и данни за надморската височина, заснети от Lunar Reconnaissance Orbiter на НАСА, който обикаля Луната от 2009 г. насам. Данните позволяват на екипа да направи карти на региона и околностите му.
Измерванията показват, че тези два каньона са сходни по ширина и дължина с Големия каньон. Vallis Schrödinger е дълъг 270 и дълбок 2.7 километра, а Vallis Planck е дълъг 280 и дълбок 3.5 километра.
Данните от космическия кораб помагат на изследователите да определят разстоянията по протежение на всеки каньон от точката на удара. Екипът ги използва, за да открие скоростта, с която са се движили скалите, произвели каньоните, както и размерите им.
Така учените очертават това, което, според тях, се е случило преди 3.8 милиарда години, когато астероиди и комети са бомбардирали Земята и Луната. Водещият автор на изследването и главен учен в Лунния и планетарен институт д-р Дейвид Кринг смята:
„Преди почти четири милиарда години астероид или комета прелита над южния полюс на Луната и се удря в повърхността й. Сблъсъкът изхвърля скални потоци, издълбали два каньона … за по-малко от 10 минути.“
За сравнение, на водата й отнема между 5 милиона до 6 милиона години да разруши пейзажа на Аризона, за да създаде Гранд Каньон.
Небесният обект, който се врязва в Луната, вероятно се е ударил със скорост почти 55 000 километра в час. Той създава Басейна на Шрьодингер, който е широк близо 320 км.
След това изхвърлените отломки, формирали каньоните, вероятно са се издигнали над лунната повърхност и са се сблъскали с нея със скорост от около 3600 километра в час. Тези вторични кратери образуват каньоните, според проучването.

Проучване на лунната история
Енергията на ударите, създала каньоните, е огромна. Авторите на изследването изчисляват, че е повече от 700 пъти по-мощна от генерираната от ядрените тестове на Съединените щати, бившия Съветски съюз и Китай.
Взривовете са около 130 пъти по-разрушителни от мощта на всички ядрени оръжия по света, според проучването.
Докато много кратери на Земята отдавна са изчезнали поради ерозия и други природни фактори, тези на Луната могат да помогнат на изследователите да разберат какво се е случило на планетата ни преди милиарди години.
„Кратерът Шрьодингер е подобен в много отношения на кратера Чиксулуб, който убива динозаврите на Земята“, казва съавторът на изследването Гарет Колинс, който е професор по планетарни науки в Imperial College London.
„Ако разберем как са били издълбани дълбоките каньони на Шрьодингер, това може да изясни колко енергия е генерирана при тези удари.“

Бъдещо изследване на Луната
Южният полюс на Луната е изпълнен с геоложки мистерии, които учените са нетърпеливи да изследват.
Басейнът на Шрьодингер - един от по-младите големи кратери на Луната, е на няколкостотин километра от най-стария и най-голям - Басейна на Южния полюс-Ейткен, който бъдещите мисии Artemis планират да проучат.
Смята се, че той е на около 4.3 милиарда години, но само скални проби ще могат да го докажат.
„Първите астронавти, стъпили на южния полюс на Луната, ще ходят по най-старите скали, които хората някога са изследвали“, казва ученият от НАСА Ноа Петро, който работи по лунни мисии.
Лунен апарат ще кацне в Басейна на Шрьодингер през 2026 г. в рамките на програма Artemis. Роботизираната мисия ще постави сеизмометри за изследване на тектоничната активност, наред с други научни цели.
Фокус е и събирането на проби от басейна и каньоните, за да се определи дали приблизителната възраст и на двете е вярна, както и за изучаване на древния лунен материал.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg