Притежаваната от Alphabet Waymo обяви, че в началото на 2025 г. ще започне тестове на своите автономни автомобили в Токио, което е първата стъпка от международното разрастване на компанията.
Waymo все още не се ангажира с предлагането на търговска услуга в Токио, но разработчикът на роботаксита ще си партнира с най-големия таксиметров оператор в Япония, Nihon Kotsu и с приложението за таксиметрови услуги GO, за да започне тестове на своите автомобили Jaguar I-PACE по улиците на Токио.
Отначало водачи на Nihon Kotsu ще управляват автомобилите на Waymo, за да картографират ключови зони от японската столица.
Данните от тези тестови курсове ще се използват за обучението на системите с изкуствен интелект (AI) на компанията. Waymo все още тества своите роботаксита на затворени трасета в САЩ, които са изградени така, че да наподобяват пътните условия в Япония.
Това е първият етап от партньорствата, който ще продължи няколко тримесечия, казват от Waymo пред CNBC, допълвайки, че се надяват компанията да остане в Япония за продължителен период от време.
Nihon Kotsu ще се занимава с управлението и обслужването на автомобилите на Waymo в Япония.
Waymo обяви редица разраствания на дейността в САЩ през 2024 г. По-рано през месеца компанията информира за нови тестове в Маями през 2025 г., направи автономната си услуга за споделени пътувания налична в Лос Анджелис през ноември, а през септември обяви планове за разширяване на дейността си в Остин и Атланта в партньорство с Uber.
Япония е и първият за компанията пазар с ляво пътно движение.
Правителството на Япония и градските власти в Токио гледат на автономната технология като на потенциална полза за застаряващото население на страната, сочи проучване на Светояния икономически форум.

Токио е обособил определени райони като “тестови зони” за автономни автомобили с надеждата да ускори пристигането на безопасни автономни системи за транспорт.
Няколко компании работят по автономните автомобили в Япония, в това число стартъп компанията Tier IV и ZMP, компания в сферата на роботиката, която тества автомобили за доставка и автобуси в Токио. По-рано през годината Monet Technologies, която е отчасти собственост на Toyota, обяви планове да тества автономни таксита в района на Одайба в Токио.
Изявление на Waymo за Япония идва седмица след като General Motors обяви, че се отказва от своето подразделение за роботаксита Cruise. Honda, която е инвеститор в Cruise, бе обявила, че планира да пусна автономна услуга за споделено пътуване в Япония в началото на 2026 г., но ще преоцени тези свои планове и ще внесе промени, ако е необходимо.
Преди оттеглянето на GM от роботакситата, Cruise бе един от основните конкуренти на Waymo.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Инвеститор планира изграждането на модерен ритейл парк в Русе
преди 10 минRosey’s Mark: Как две сестри превърнаха българската роза в успешен бизнес и нова кулинарна тенденция?
21.06.2026"Можем да отпечатаме толкова тапети, че да залеем цяла София"
21.06.2026Наша съседка току-що завърши една от най-дългите метролинии в света
21.06.2026Обрат на колонката: Дизелът у нас поевтиня с 20 евроцента за месец
21.06.2026Испанските домакинства спестяват по 10 евро на месец благодарение възхода на ВЕИ
21.06.2026Прочети още
Поптодорова: Радев прави реверанси към Русия!
darik.bgПетров, „Прогресивна България“: Не завиваме към Русия!
darik.bg„Гласът на Радев е руски!“ Говори Стою Стоев, ПП
darik.bgЧестито лято! Ето как да се подготвим за летния сезон с малко дете
9meseca.bg