
Ескалацията на конфликта между Израел и Хамас предизвиква опасения относно дългосрочните последствия за Близкия изток. Анализирайки историческите паралели, се оформят три потенциални сценария на разватие, всеки от които е с различни последици за глобалната икономика и политическия пейзаж. Това пише в своя статия за електронното издание Entrepreneur икономическият анализатор Тейлър Сонс.
По думите му, разбирането на тези възможни резултати е от жизненоважно значение за формирането на последователен отговор и смекчаване на опустошителните последици от войната.
Първи сценарий: Израел и Газа продължават сраженията
Първият сценарий предвижда конфликтът да остане локализиран, като Израел и Хамас продължат размяната на огън. Конфликтът от 2014 г. предлага исторически паралел за такава ситуация, при която отвличането и убийството на трима израелци в Газа предизвика израелска инвазия, която в крайна сметка отне повече от 2000 живота.
От икономическа гледна точка Bloomberg прогнозира, че този сценарий ще има умерено глобално въздействие. Цените на петрола ще се повишат с приблизително 4 долара за барел, световният брутен вътрешен продукт ще спадне с 0.1%, а инфлацията по света ще се увеличи средно с 0.1%. В този случай конфликтът вероятно ще бъде ограничен в региона, минимизирайки неблагоприятните ефекти върху световната икономика.

Втори сценарий: Хизбула се включва във войната
Вторият възможен път на развитие на ситуацията включва подкрепяната от Иран въоръжена групировка Хизбула да влезе в битката на страната на Хамас. Основно базирана в Сирия и Ливан, Хизбула заплаши да започне военни атаки, ако Израел не прекрати офанзивата си в Газа.
Финансовата подкрепа на Иран за Хизбула и потенциалното му ангажиране би прераснало в прокси война между Иран и Израел, подобно на конфликта от 2006 г. между Израел и Хизбула на ливанската граница.
В тази ситуация Израел ще е изправен пред война на два фронта - с Хизбула на север и Хамас на юг. Влизането на Иран и Хизбула в конфликта вероятно ще доведе до нови тежки санкции върху износа на ирански петрол.
Цените на "черното злато" може да се повишат с 8 долара за барел, световният БВП може да падне с 0.3%, а инфлацията може да се увеличи с 0.2%. Въпреки че е по-тежък от първия сценарий, този резултат също ще остане с последствия, ограничени до голяма степен в Близкия изток.

Трети сценарий: Директна война между Израел и Иран
Третият сценарий би бил най-лошият изход от ситуацията, прогнозира Тейлър Сонс. Евентуален директен широкомащабен конфликт между Израел и Иран неизменно ще доведе до въвличането на други държави във войната, включително на Съединените щати, които са съюзник на Израел, но също Китай и Русия, които поддържат близки връзки с Иран.
Последствията от такава война са трудни за прогнозиране и биха могли да са потенциално катастрофални.
Израелско-арабската война от 70-те години на миналия век е друг исторически паралел, Тогава САЩ подкрепят Израел, налагайки петролно ембарго на арабските нации, което води до четирикратен ръст в цените на горивата и предизвиква период на инфлация и рецесия.
Bloomberg изчислява, че пряк конфликт между Израел и Иран може да доведе до покачване на цените на петрола с 64 долара за барел, спад на световния БВП с 1% и скок на глобалната инфлация с 1.2%.
Тези три сценария подчертават крехката зависимост между геополитическите събития и икономическата стабилност. Ескалиращият конфликт между Израел и Хамас излага света на риск от тежки последствия, каквито не са усещани от 70-те години на миналия век. А от участието (или неучастието) на Иран в конфликта зависи тежестта на резултатите.
Затова и икономистите, и политиците по света се надяват, че разумът ще надделее че светът няма да стане свидетел на нов мащабен разрушителен конфликт, който да подкопае глобалната икономическа стабилност и да отнеме голям брой човешки животи, пише още анализаторът.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg