
Бил Гейтс си спомня първия път, в който се почувствал наистина успял – бил на 42 г. и вече бил милиардер от повече от десетилетие.
“Не бих казал, че изпитах комфорт, че сме постигнали успехи до около 1998 г.,” казва Гейтс пред CNBC. Това е 11 години, след като той листва Microsoft на борсата и става най-младия милиардер по онова време - на 31-годишна възраст, според Forbes.
Гейтс публикува нова книга на име Source Code, в която разказва за живота си - от своето детство през началните дни на изграждането на Microsoft, която той съосновава през 1975 г.
В книгата Гейтс пише, че редовно работел по 80 часа на седмица и че постоянно се притеснявал, че всяка грешка ще коства челното място на Microsoft в революцията при персоналните компютри. Той признава:
“Едва в края на 90-те години си помислих, че можем да направим няколко грешки и пак ще сме ОК. Дотогава мислех, че съм на една грешка от смъртта. Такъв беше моят начин на мислене.”
На онзи етап Microsoft е най-скъпата публична компания в света, оценява на над 250 млрд. долара. Самият Гейтс е най-богатият човек в света, като от Forbes оценяват състоянието му на 58 млрд. долара.
Те постигат толкова сериозни успехи, поне отчасти благодарение на популярността на операционната система Windows 95, че срещу компанията са заведени съдебни дела, тъй като конкурентите ѝ в САЩ твърдят, че се е превърнала в монопол.
“Това беше първият път, в който погледнах назад и си казах: ‘Добре, в доста добра позиция сме и разбирам защо моите конкуренти ревнуват толкова много, че смятат, че имат нужда от помощта на Министерството на правосъдието.’”
Пазарната капитализация на Microsoft в момента надхвърля 3 трлн. долара, а личното състояние на Гейтс е оценявано на 165 млрд. долара, според Bloomberg.

Нямам време да гледам назад
Днес Гейтс казва, че вижда иронията – в продължение на десетилетия той е убеден, че неговият стартъп е на една грешка от жалък провал, дори и след като го разраства до една от най-големите компании в историята на света.
Това несъответствие не е уникално за него — много успели хора се отличават с “огромни количества продуктивна параноя,” заяви експертът по лидерство Джим Колинс в свое изказване по време на Световния бизнес форум през 2023 г.
През миналата година милиардерът Питър Бек, основател и главен изпълнителен директор на Rocket Lab, посочи параноята като “една от своите суперсили”.
Предприемачите трябва да живеят в “състояние на здравословна параноя”, за да успяват, заяви през 2023 г. основателят на LearnVest Алекса фон Тобел.
Този интензитет може да тласка една компания напред и да помогне на стартъп да се установи на пазара. Намирането на добър баланс обаче може да бъде трудно.
Прекалено голямата фиксация върху потенциални негативни резултати може да създаде токсична среда за работа и да се отрази на психическото ви здраве.
Гейтс е изказвал съжаление относно фокуса си върху разрастването на Microsoft в началото на периода си начело на компанията. Той е бил напрегнат и взискателен шеф и казва, че тревогите му относно перспективите пред компанията често са му пречили да се наслаждава на огромните й успехи.
Дори и след като листва Microsoft на борсата през 1986 г. и се озовава на корицата на списание Fortune, което разказва за неговото богатство, Гейтс нямал желание да празнува постиженията си или дори да отбелязва важни дати за компанията, страхувайки се от самодоволство.
“Винаги бях изплашен. Така че, когато Microsoft празнуваше годишнини, аз казвах, че ‚нямам време да гледам назад.’”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 7 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 8 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 9 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg