Цените на петрола се понижиха с по над 1% днес, след като ОПЕК+ изненада пазарите, вдигайки производството с повече от очакваното през август и засилвайки опасенията от свръхпредлагане.

Фючърсите на петролa от сорта брент поевтиняха с 80 цента, или 1.2%, до 67.50 долара за барел по-рано през деня, докато щатският лек суров петрол (WTI) губеше 0.9%, или 1.34%, до 66.10 долара за барел.

Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници (заедно известни като ОПЕК+) се споразумяха в събота да повишат производството с 548 000 барела на ден през август.

„Увеличеното производство очевидно представлява по-агресивна конкуренция за пазарен дял и известна толерантност към произтичащия от това спад в цените и приходите“, казва Тим Еванс от Evans Energy, цитиран от Reuters.

Увеличението на производството през август представлява скок спрямо месечните увеличения от 411 000 барела на ден, одобрени от ОПЕК+ за май, юни и юли, и 138 000 барела на ден през април.

От ОПЕК+ изтъкнаха стабилните глобални икономически перспективи и добрите пазарни фундаменти, включително ниските запаси от петрол, като причини за добива на повече петрол.

Решението ще върне на пазара близо 80% от доброволните съкращения от 2.2 милиона барела на ден от осем страни производителки от ОПЕК, според анализатори на RBC Capital.

Реалното увеличение на производството обаче досега е по-малко от планираното и по-голямата част от доставките идват от Саудитска Арабия, допълват те.

Като знак на увереност в търсенето на петрол, Саудитска Арабия повиши в неделя цената на водещия си сорт суров петрол Arab Light за август до четиримесечен връх за Азия.

Анализатори на Goldman Sachs очакват ОПЕК+ да обяви окончателно увеличение от 550 000 барела на ден за септември на следващото заседание на 3 август.

Отделно, САЩ са близо до финализирането на няколко търговски споразумения през следващите дни и ще уведомят други страни за по-високи мита до 9 юли, заяви президентът Доналд Тръмп в неделя, като те трябва да влязат в сила на 1 август.

Междувременно, щатският долар се търгува близо до най-ниското си ниво от 2021 г. спрямо еврото и най-слабото си ниво от 2015 г. спрямо швейцарския франк, като търговците са следят за всякакви новини, свързани с търговията, в периода до крайния срок за въвеждане на митата на Доналд Тръмп.

На повечето търговски партньори на САЩ се очаква да бъдат наложени много по-високи мита в края на 90-дневния мораториум върху реципрочните мита на Тръмп от „Деня на освобождението“, който изтича в сряда, като президентът поясни в неделя, че новите ставки ще влязат в сила от 1 август.

Тръмп заяви, че администрацията му е близо до финализирането на няколко търговски споразумения през следващите дни, а по-късно днес ще обяви десетки държави, които получават писма с новите си, по-високи мита.

Засега само Великобритания, Китай и Виетнам сключиха някакви търговски споразумения с Белия дом.

„Пазарната волатилност изглежда неизбежна, когато паузата официално приключи и бъдат обявени нови мита“, казва Джеймс Найвтън, старши валутен дилър в Convera, цитиран от Reuters. В същото време, „въздействието може да се окаже по-слабо този път“, каза той.

„За разлика от предишни изявления, при които нивата на митата надхвърляха очакванията, настоящите предложения са до голяма степен очаквани. Освен това пазарите изглежда залагат на удължаване на крайните срокове.“

Доларът поевтиня с 0.1% до 0.7944 швейцарски франка в азиатската сесия днес, доближавайки се към дъното си от 1 юли от 0.7869 франка, което беше най-ниското ниво от януари 2015 г. Щатската валута поскъпна леко до 144.73 йени.

Еврото се понижи с 0.1% до 1.1773 долара, без да се отдалечава много от върха от 1 юли от 1.1829 долара -най-високото ниво от септември 2021 г. Британският паундът губи 0.2% до 1.3628 долара, но остана недалеч от върха от 1 юли от 1.3787 долара.

Доларовият индекс, който след представянето на щатския долар спрямо шест други основни валути, добави 0.1% до 97.058, задържайки се над близо 3.5-годишното дъно от 96.373, достигнато във вторник.

Австралийският и новозеландският долар се представят слабо преди решенията относно паричната политика на съответните централни банки, които се очакват в следващите два дни

Австралийският долар падна се понижи с 0.5% до 0.6519 щатски долара, отстъпвайки допълнително от почти осеммесечния си връх от 1 юли при 0.6590 долара.

Очакванията са, че Централната банка на Австралия да намали лихвения процент с четвърт пункт във вторник - на фона на отслабването на инфлацията и несигурните перспективи за растеж.

Централната банка на Нова Зеландия се очаква да остави лихвените си проценти без промяна в сряда, въпреки че се прогнозите са за още едно намаление с четвърт пункт по-късно през годината.

Новозеландският долар поевтинява с 0.4% - до 0.6026 щатски долара.