
Единадесетокласници от Природо-математическа гимназия „Васил Друмев“ във Велико Търново се включиха в изнесено обучение в Техническия университет в София.
Това са 55 ученици, които усвояват професиите „Системен програмист“ и „Приложен програмист“. Те са част от първия випуск, който от осми клас се обучава по нови програми и предмети, създадени специално за тяхното училище, съобщават от образователното министерство.
„Трябва да имате самочувствие, че сте част от единственото училище в България, на което е поставена специална иновативна задача. Вие учите по авторски учебни програми, каквито няма в нито едно друго българско училище“, каза началникът на кабинета на министъра Наталия Михалевска на учениците и учителите преди началото на изнесеното обучение.
В рамките на иновацията, която развива училището, се разработват нови програми чрез въвеждане на нови учебни предмети в областите „Дигитално предприемачество“, „Киберсигурност“ и „Изкуствен интелект“ за паралелки от професионално направление „Компютърни науки“. Програмите са създадени от учители в гимназията, представители на местния бизнес и преподаватели от Техническия университет.
Според Наталия Михалевска, ако има повече подобни сътрудничества между средните и висши училища заедно с бизнеса, тогава учениците ще са подготвени за пазара на труда още в процеса на обучение, ще имат инженерно мислене и ще изберат професиите на бъдещето.

Наталия Михалевска връчи плакет на МОН на ПМГ „Васил Друмев“ и на ректора на Техническия университет проф. Иван Кралов. Той и деканът на факултет „Компютърни системи и технологии“ проф. Даниела Гоцева приветстваха учениците и им обещаха полезни обучения във фирми, за да усетят връзката между наука и бизнес.
Те ги увериха, че инженерните науки ще им дадат възможност за творчество, с което ще променят живота на хората. Проф. Кралов специално благодари на МОН, че подкрепя образователните институции, за да могат младите хора да усвояват и разпространяват знание.
Почетният декан на факултета и инициатор за иновативната задача проф. Огнян Наков представи на младите хора нагледно каква реализация могат да получат в IT сферата, както и какви възнаграждения да си осигурят като изберат професии в тази област.
Сред участниците в първата среща на ученици и преподаватели бяха членовете на комисията за иновативните училища доц. Евгения Сендова, Силвия Кънчева и Ралица Войнова, както и главният експерт от МОН Илияна Славова, която отговаря за иновативните проекти.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 5 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 5 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 6 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 6 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 6 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 8 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg