
Турция е една от шестте нови държави, които се присъединиха към декларацията за утрояване на глобалния капацитет за производство на ядрена енергия до 2050 г. на Конференцията на ООН за изменението на климата COP29 в Баку.
Това обяви министърът на енергетиката и природните ресурси на южната ни съседка Алпарслан Байрактар, цитиран от Daily Sabah.
С включването на Турция общият брой на страните, ратифицирали декларацията, достига 31. Сред тях е и България, която я подписа в края на 2023 г.
"До 2050 г. вярваме, че ще допринесем за постигането на целите за нетни нулеви емисии, като пуснем в експлоатация 20 000 мегавата ядрен капацитет“, заяви Байрактар.
Ел Салвадор, Казахстан, Кения, Косово и Нигерия са другите страни, които се присъединяват към декларацията.
"Сърдечно приветстваме тези шест нови държави в Коалицията на амбициозните. Днешното съобщение подчертава съществената роля на ядрената енергия за постигане на целите на Парижкото споразумение по рентабилен и справедлив начин“, каза генералният директор на Световната ядрена асоциация Сама Билбао и Леон.
По думите ѝ, ядрената индустрия може да разчита на подкрепата на най-големите банки в света и привлеча инвестициите на най-големите и напреднали технологични компании.

"Ядрената енергия има все по-голяма подкрепа и от обществеността, която признава, че в тя може да отговори на изискванията за енергийна сигурност, надеждни доставки и цени, както и да помогне в борбата с изменението на климата“, коментира Билбао и Леон.
Историческата „Декларация за утрояване на ядрената енергия“ беше подписана на срещата на високо равнище на ООН за климата COP28 в Дубай миналата година.
Държавите, които я подкрепят, освен новите шест, са Армения, България, Канада, Хърватия, Чехия, Финландия, Франция, Гана, Унгария, Ямайка, Япония, Корея, Молдова, Монголия, Мароко, Холандия, Полша, Румъния, Словакия, Словения, Швеция, Украйна, Обединени арабски емирства (ОАЕ), Обединеното кралство и САЩ.
В съответствие с декларацията, Турция планира да построи още две ядрени централи в допълнение към първата в страната - Аккую, която се строи в провинция Мерсин на брега на Средиземно море.

Алпарслан Байрактар припомни, че вече се водят преговори за атомните електроцентрали, планирани да бъдат построени в черноморската провинция Синоп и региона на Тракия.
В допълнение към ядрените централи, Турция има за цел да допълни конвенционалните ядрени централи чрез изграждане на малки модулни реактори (SMR), за да диверсифицира своя енергиен микс.
Тези реактори с мощност 300-400 MW се разглеждат като по-рентабилна и пространствено ефективна алтернатива на конвенционалните ядрени централи, което им позволява да бъдат построени по-близо до центровете на потребление и на по-ниски разходи.
Целта на Анкара е да интегрира ядрените мощности в рамките на усилията си за ръст на дела на възобновяемата енергия. Страната увеличи и целите за разширяване на вятърния и слънчевия си капацитет до 120 000 мегавата до 2035 г.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Продават парцел с размерите на Манхатън на архипелага Свалбард за €300 млн.?
преди 11 минПсихолог: Спрете да сте прекалено мили на работното място
преди 19 минАлбанската Тирана – сред най-добрите дестинации за соло пътешествия през 2025 г.
преди 32 минВ кои държави се инвестира най-активно на капиталовите пазари?
преди 50 минКатеренето се променя: Дронове ще доставят провизии на Еверест
преди 1 час6 май 1937 г.: Краят на ерата на дирижаблите
преди 1 часПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg