
Полин Еър все още си спомня „изключителното чувство“ от първата си поява на Уимбълдън на 21 години, поглъщайки шума и тълпите, докато върви по безупречните тревни кортове, спретнати и меки под краката ѝ.
Еър обаче няма намерение да удря сервис или да прави замах при форхенд, нито мечтае да вдигне трофей след две седмици. Тя дори се нарича „доста лош играч“, която редовно губи в първия кръг на местните турнири.
Но под надвисналата сянка на Централния корт тя достига върха на призванието си като съдия на линия. Този момент, казва Еър пред CNN Sports, беше „голямо чувство на гордост“.
Съдиите на линия отдавна са емблематична и разпознаваема част от Уимбълдън. Облечени в униформи на Ralph Lauren, те често са смятани за най-добре облечените съдии в спортния свят.

Но от тази година традицията приключва. През октомври организаторите обявиха, че в бъдещите турнири ще бъде въведена електронна система за съдийство, с което ще се премахнат човешките представители.
За някой като Еър, който е съдийствал по линиите на Уимбълдън 16 пъти, решението бележи тъжна глава в близо 148-годишната история на турнира.
„В крайна сметка, тенисът е спорт, а спортът е за хората“, казва Еър.
„И не мисля, че технологиите непременно правят всичко по-добре. Не мисля, че подобряват качеството на съдийството, защото то винаги е било отлично. Това отнема на играчите онази част, в която трябва да се справят с трудностите. Ако не харесват дадено решение, не могат да спорят с технологията. Вие отнемате човечността на тениса, вие отнемате много от това, което е: човешки същества, борещи се помежду си и съревноваващи се.“
Но преминаването на турнира към електронно съдийство (ELC) е в крак с останалата част от света на тениса. ATP и WTA вече възприеха системата, както и Откритото първенство на Австралия и Откритото първенство на САЩ.
Ролан Гарос остава единственото състезание от Големия шлем, използващо човешки съдии за отчитане на „аут“ и „грешка“.

Следването на тази тенденция за Уимбълдън може да не изглежда като особено радикален ход, но турнирът от Големия шлем на трева, изпълнен с история и ценности от старата школа, често се разглежда като отделна единица от другите турнири, свят сам по себе си.
Решението, според главния изпълнителен директор на All England Lawn Tennis Club (AELTC) Сали Болтън, е взето, за да се гарантира „максимална точност в нашето съдийство“ и да се предоставят на играчите „същите условия“, както на повечето други събития в тура.
Уимбълдън за първи път използва камери Hawk-Eye, за да осигури електронно съдийство през 2007 г. и оттогава играчите могат да „оспорват“ сигналите, направени от човешките съдии на линия, потенциално отменяйки решение срещу тях.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Община Видин предлага 5 хил. лв. на всеки млад лекар, избиращ да работи в местната болница
преди 3 часаЕдна от най-големите грешки, която и вие правите на летището
преди 3 часаНай-големият климатичен фонд в света започва най-мащабната си инвестиционна серия досега
преди 3 часаГрадове, построени от лава: Това ли е бъдещето?
преди 4 часаБНБ пуска нова възпоменателна монета, посветена на Иван Вазов
преди 4 часаТехнологичен гигант с офис в България е най-скъпата европейска публична компания
преди 5 часаПрочети още
Спортът скърби за Диого Жота: „Уимбълдън“ нарушава дрескода, „Ливърпул“ увековечава номер 20
darik.bgСемерджиев: Тошко Йорданов отказа да поеме политическа отговорност, това е преяждане с власт
darik.bgПочина холивудска звезда
darik.bgПолпозишън за Никола Цолов на „Силвърстоун“
dsport.bgБерое има нов треньор
dsport.bgПрез летния сезон ли е време за гърне - признаци на готовност според Франсоаз Долто
9meseca.bg