
Някои хора казват, че е лепкаво-сладък, а други твърдят, че мирише на чорапи. Независимо дали го харесвате или не, апетитът за дуриан няма засищане, особено в Китай.
Търсенето в световен мащаб на пораждащия противоречиви мнения плод скача с 400% на годишна база, според HSBC, като от банката твърдят, че това се дължи в основна степен на “манията” по него в Китай.
През последните две години Китай е внесъл плодове дуриан на стойност над 6 млрд. долара, което съставлява 91% от търсенето в света за периода, посочва икономистът от HSBC Арис Деканей.
"Дуриан бумът" до голяма степен е концентриран в Китай, където потребителите не гледат на него само като на плод, но и като на подарък, който е демонстрация за богатството на дарителя.
Освен това, дуриан все по-често е включван при обичайните подаръци за роднини и познати при годеж в Китай.
Бумът в Китай започва още през 2017 г., но ръстът на търсенето се засилва едва в края на 2022 г., според доклада на HSBC.
Ключови износители на дуриан
“Кралят на плодовете” се продава на цена от над 10 долара за килограм в Китай, докато средната цена в страните от Югоизточна Азия е около 6 долара за килограм.
Основният доставчик, който захранва този скок в търсенето е Асоциацията на страните от Югоизточна Азия, която допринася с над 90% от глобалния износ на плода през 2022 г.

Само Тайланд съставлява 99% от общия износ на асоциацията от 10-държави, която включва Бруней, Камбоджа, Индонезия, Лаос, Малайзия, Мианмар, Филипините, Сингапур, Тайланд и Виетнам.
“Ще се превърне ли дуриан в новия каучук? Може би подаряването на дуриан на бъдещата ви тъща ще бъде световна традиция. Единствено времето ще покаже,” казва Деканей.
Скокът в търсенето на дуриан създава възможности не само за Тайланд, но и за Югоизточна Азия, казва икономистът.
“Пазарът в Китай е толкова голям, че има достатъчно място и за другите страни от ASEAN да се намесят и да се конкурират”, пише Деканей.
Сделката за свободна търговия на Регионалното всеобхватно икономическо партньорство, което включва ASEAN в добавка към Китай, Южна Корея, Япония, Австралия и Нова Зеландия, предоставя на участниците по-свободен и равен достъп до китайския пазар, се посочва в доклада.
“Възможността е налице, пазарът на дуриан продължава да расте докато други страни от ASEAN нетърпеливо се втурват да се конкурират с доминацията на Тайланд над Краля на плодовете”, казва Деканей.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Продават парцел с размерите на Манхатън на архипелага Свалбард за €300 млн.?
преди 4 минПсихолог: Спрете да сте прекалено мили на работното място
преди 12 минАлбанската Тирана – сред най-добрите дестинации за соло пътешествия през 2025 г.
преди 25 минВ кои държави се инвестира най-активно на капиталовите пазари?
преди 43 минКатеренето се променя: Дронове ще доставят провизии на Еверест
преди 57 мин6 май 1937 г.: Краят на ерата на дирижаблите
преди 1 часПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg