
През първите седем месеца на 2024 г. от България общо са изнесени стоки на стойност 49.68 млрд. лв., което е с 2.9% по-малко в сравнение със същия период на 2023 година.
Вносът за същия период възлиза на 56.4 млрд. лв., като нараства с 0.3% на годишна база, показват данните на Националния статистически институт.
Общото външнотърговско салдо за периода януари - юли 2024 г. е отрицателно е на стойност 6.72 млрд. лв. За сравнение, търговският дефицит на страната за първите седем месеца на предходната година е бил в размер на 5.06 млрд. лв., което означава че се е увеличил с 33%.
Търговия с трети страни
През периода януари - юли 2024 г. износът на стоки от България за трети страни намалява с 1.9% в сравнение със същия период на 2023 г. и е на стойност 17.7 млрд. лв.
Основни търговски партньори на България са Турция, Съединените американски щати, Сърбия, Република Северна Македония, Китай, Обединено кралство и Египет, които формират 51.9% от износа за трети страни.
Най-голям ръст е отбелязан в сектор „Химични вещества и продукти“ (11.8%),а най-голям спад се наблюдава в сектор „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход“ (35.3%).
Вносът на стоки в България от трети страни през периода януари - юли 2024 г. нараства с 8.3% в сравнение със същия период на 2023 г. и е на стойност 24.05 млрд. лева. Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Турция, Китай, Египет и Украйна.
Най-голямо увеличение е отчетено в сектор „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход“ (с 34.7%), а най-силно понижение се наблюдава в сектор „Машини, оборудване и превозни средства“.
Външнотърговското салдо на България с трети страни за периода януари - юли 2024 г. е отрицателно и е в размер на 6.34 млрд. лева.

Търговия с ЕС
През периода януари - юни 2024 г (НСИ съобщава данните за търговията с ЕС с един месец по-късно, в сравнение със статистиката за стокообмена с трети страни) износът на стоки от България за ЕС намалява с 5% спрямо същия период на 2023 г. и е на стойност 26.93 млрд. лева.
Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Франция, които формират 62.9% от износа за държавите от Общността.
При износа за ЕС най-голям ръст е отбелязан в сектор „Минерални горива, масла и подобни продукти“ (43.4%), а най-голям спад се наблюдава в сектор „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход“ (20.6%).
Вносът на стоки в България от ЕС за първото полугодие 2024 г. намалява с 5.5% спрямо същия период на 2023 г. и е на стойност 27.68 млрд. лв. Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Германия, Румъния, Италия, Гърция и Нидерландия.
При вноса, разпределен според стандартната външнотърговска класификация, най-голямо увеличение е отчетено в сектор „Минерални горива, масла и подобни продукти“ (59.8%), докато най-голям спад се наблюдава в сектор „Артикули, класифицирани главно според вида на материала“.
Външнотърговското салдо на България с ЕС за периода януари - юни 2024 г. е отрицателно и е на стойност 748.7 млн. лева.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 3 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 4 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 4 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 4 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 4 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 6 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgИлия Груев и компания празнуват лудо сред море от десетки хиляди фенове (ВИДЕО)
dsport.bg„Сините“ от 1 до 10: Кой блесна и кой се провали при равенството с Лудогорец? (ВИДЕО)
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg