
В последните 20 години инвестирането в индексни фондове, следващи S&P500, са доминиращи сред вложителите. Те са едни от малкото, които могат да се похвалят с ниски такси за инвеститорите.
За момента никой не може да посочи точната дата, в която е станало ясно, че инвестициите в индексни фондове са по-добра алтернатива от активните фондове. Легендарният инвеститор Уорън Бъфет е на мнение, че за това си има ключов момент.
През 2007 г. Бъфет сключва облог с нюйоркската компания за управление на активи Protege Partners. Според него индексните фондове ще постигнат по-добри резултати от най-добрите портфолио мениджъри.
Облогът включва период от 10 години (ето защо винаги се препоръчва дълъг хоризонт на инвестициите). Този срок започва да тече от 1 януари 2008 г. и продължава до 31 декември 2017 г.
Според Бъфет доходността от S&P500 - оттам и за индексните фондове, които го следват, ще е по-добра от пет от най-добрите хеджфондове на пазара. Последните налагат такси, комисиони и получават част от печалбите на инвеститорите.
Бъфет избира фондовете на Vanguard, с чиято помощ печели облога, при това с доста голяма преднина. Средната доходност на петте фонда за 10-годишния период, след всички такси и комисиони, възлиза на 36.3%.
За сметка на това индексният фонд, следващ S&P500, постига възвръщаемост от 125.8%.

Ето защо Бъфет дава следния съвет към инвеститорите: „Когато трилиони долари се управляват от Уолстрийт, управляващите са тези, които получават големите печалби, а не клиентите. Големите, както и малките инвеститори, трябва да се придържат към индексните фондове, които са характерни с най-ниските такси на пазара“.
Доказателство за твърденията на Бъфет са и статистиките на Standard & Poor's, следящи представянето на активно управляваните фондове в продължение на повече от 20 г.
Докладът им от средата на тази година посочва, че 84% от фондовете постигат по-слаби резултати от нарастването на S&P500 за петгодишен период. След 10 години общо 90% от фондовете са с по-ниски резултати.
Така че защо да се опитваме да избираме някой фонд, след като можем да вложим парите си в индексен фонд и да не правим нищо, пише CNBC.

Изданието посочва и още няколко проблема, свързани с активно управляваните фондове. Вторият е активната търговия, което води до по-високи комисиони, както и евентуални грешки.
Третият проблем е това, че фондовете, всъщност, залагат понякога един срещу друг. Тези трейдъри обаче имат достъп до почти еднаква информация и технологии. Когато едните печелят, другите губят.
Darik Business Review може да ви даде следния пример. Фонд X очаква акциите на дадена компания да поскъпнат. Фонд Y обаче е на мнение, че те ще поевтинеят. Едните купуват акциите на компанията, а другите ги скъсяват. Каквото и да се случи, един ще спечели, а другият ще загуби.
И след като Бъфет е осъзнал предимствата на инвестирането в индексни фондове, защо и ние да не ги добавим към портфолиото си?
Инвеститорът е изявил желание след смъртта му богатството му да бъде вложено в индексен фонд, следващ S&P500.
* Материалът е с информативен характер и не представлява препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Албанската Тирана – сред най-добрите дестинации за соло пътешествия през 2025 г.
преди 2 минВ кои държави се инвестира най-активно на капиталовите пазари?
преди 20 минКатеренето се променя: Дронове ще доставят провизии на Еверест
преди 34 мин6 май 1937 г.: Краят на ерата на дирижаблите
преди 49 минКаква заплата получават войниците във Френския чуждестранен легион?
преди 1 часИнфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg