
В началото на своя трети президентски мандат китайският лидер Си Дзинпин си постави за цел да превърне Китай в средно развита страна през следващото десетилетие, което означава, че икономиката ѝ ще трябва да се разширява със скорост от около 5% годишно.
Но някои от устойчивите тенденции в страната, като лошата демография, високото ниво на дълга и намаляващия ръст на производителността, предполагат, че общият потенциал за растеж на страната вероятно е около два пъти по-нисък от това ниво.
Увеличаването на брутния вътрешен продукт на Китай с около 2.5% годишно обаче означава, че Поднебесната империя ще изпревари САЩ като най-голяма световна икономика чак през 2060 г., ако изобщо успее някога да го постигне. Това пише в анализ за Financial Times президентът на фонда Rockefeller International Ручир Шарма.
Прогнозата му се базира на допускането, че американската икономика ще расте средно с 1.5% на година.
Растежът в дългосрочен план зависи от нарастването на работната сила, използването на повече капитали и увеличаването на производителността. Китай, със своето намаляващо население и спадащи темпове на растеж на производителността, в момента поддържа своята икономическа експандия основно чрез инжектиране на повече капиталови инвестиции, но с неустойчиви темпове.

Сега Китай е страна със среден доход, а това е етап, в който много икономики естествено започват да се забавят. Доходът на човек от населението в страната е 12 500 долара - една пета от този в САЩ. Днес в света има 38 развити икономики и всички те надхвърлят нивото на доход от 12 500 долара на човек в десетилетията след Втората световна война.
Само 19 от тях са нараснали с 2.5% годишно или по-бързо през следващите 10 години, като основният двигател е бил наличието на повече работници. Населението в трудоспособна възраст в тази страни нараства средно с 1.2% годишно, като само в две (Литва и Латвия) работната сила намалява.
Китай в момента се намира в извънредно положение. Вероятно той ще се опита да се превърне в първата голяма страна със среден доход, която ще поддържа ръст на брутния вътрешен продукт от 2.5%, въпреки спада на населението в трудоспособна възраст, който започна през 2015 г. Този спад е доста рязък, с очакван годишен темп от близо 0.5 на сто през следващите десетилетия.
Дългът също се очертава като проблем. В 19-те държави, които са поддържали 2.5% растеж след достигане на сегашното ниво на доходите на Китай, общото ниво на дълга, което включва правителството, домакинствата и бизнеса, е средно 170% от БВП. Но нито една от тях не е имала толкова високи дълове, колкото китайските.
Преди кризата от 2008 г. общата задлъжнялост в Китай беше около 150% от БВП. След това правителството започна масово да насърчава кредитирането, за да стимулира растежа, и дълговете скочиха до 220% от БВП до 2015 г.
Дълговите "преяждания" обикновено водят до рязко забавяне и икономиката на Китай наистина се забави през второто десетилетие на века, но само от 10% на 6% - по-малко драматично, отколкото се очакваше.
Китай избегна по-дълбокото забавяне благодарение на бума на технологичния сектор и, което е по-важно, чрез емитирането на още повече дълг, пише още Ручир Шарма. Общите държавни и частни задължения вече достигат 275% от БВП, като голяма част от тях финансират инвестициите в имотния балон.

Въпреки че тези капитали, предимно инвестициите в имоти, помогнаха за номиналния ръст на брутния вътрешен продукт, растежът на производителността спадна наполовина до 0.7% през последното десетилетие.
Това означава, че ефективността на инвестираните капитали се срива. Сега Китай трябва да инвестира 8 долара, за да генерира 1 долар растеж на БВП - два пъти повече, в сравнение с нивото отпреди десетилетие и най-слабия показател от всички големи икономики.
При това положение постигането на среден годишен ръст от 2.5 на сто би било сериозно постижение. Потенциалното нарастване на производителността с 0.7 процента едва би компенсирало намаляването на населението. А за да постигне ръст на БВП от 5%, Китай ще се нуждае от темпове на растеж на капитала, близки до тези от 2010 г.
Повечето от тези пари отиват в изграждането на физическа инфраструктура - пътища, мостове и жилища. Като се има предвид мащабът на жилищния срив, вероятно общият капиталов растеж ще спадне до около 2.5%.
Много икономисти са на мнение, че Китай може да постигне каквато и да е цел, поставена от правителството, но забавянето на китайската икономика през последните години опровергава тази теза, смята Шарма.
През 2010 г. имаше широки очаквания, че икономиката на Китай ще изпревари американската в номинално изражение до 2020 г., а през 2014 г. някои експерти твърдяха, че Китай вече е най-голямата икономика в света по отношение на паритета на покупателната способност. Според тях юанът е силно подценен и би трябвало да поскъпне спрямо долара, разкривайки господството на китайската икономика.
Гледки и факти от Ирак – люлката на най-старата цивилизация в света
Вместо това китайската валута се обезцени, а икономиката на Поднебесната империя все още е с една трета по-малка от американската в номинално изражение. А прогнозата за 2.5% среден годишен растеж дори е оптимистична, тъй като омаловажава рисковете за растежа, произтичащи от нарастващото напрежение между Китай и основните му търговски партньори, увеличаващата се намеса на правителството в най-продуктивния частен сектор – технологиите, както и нарастващите опасения относно дълговия товар.
Поддържането на растеж от 2.5% би имало сериозни последици за амбициите на Пекин като икономическа, дипломатическа и военна суперсила. А една свиващата се китайска икономика вече изглежда като сценарий, който може да се окаже по-вероятен, отколкото светът осъзнава, се посочва в анализа.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
- Temu казва, че доставя само от САЩ. Това не означава, че продуктите са произведени там
- Забавянето на световната икономика от митата вече се усеща
- Как можем да разберем дали идва рецесия по това дали си купуваме по-често замразена пица?
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 7 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 8 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 9 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg