От този месец започва модернизацията на производствената база на „Ел Би Булгарикум“ ЕАД във Видин.
Това обяви министърът на икономиката и индустрията д-р Петко Николов в града по време на среща със служителите и ръководството на държавната млекопреработвателна компания.
Той посочи, че базата ще бъде развивана и усъвършенствана поетапно, като първоначално предстои да бъдат ремонтирани хладилните помещения, касаещи складовете, да бъдат преасфалтирани алеите, отвеждащи към цеховете, както и паркингът пред самата сграда.
Предвижда се инвестиция за плавна подмяна на остарялото оборудване с нова производствена техника за производство на свежи млека, краве масло и топени сирена.
По думите на икономическия министър ще бъдат предприети действия за прилагане на мерки за подобряване на енергийната ефективност на сградите с цел намаляване на разходите за електрическа енергия и преминаването на работния процес през енергия от фотоволтаични системи. За тази цел дружеството ще направи проект и ще кандидатства за финансиране до 50% със средства от Стратегическия план.

Увеличават заплатите
Ръководството на „Ел Би Булгарикум“ ЕАД увеличи с 10% (със задна дата от 1 май) заплатите на служителите в производствената база във Видин. Този месец ще има ново увеличение, като целта е до края на годината да достигнем обещаните допълнителни 30% ръст на възнагражденията, заяви още министърът.
„Ел Би Булгарикум е с най-добри месечни показатели през юни и юли за последните пет години“, подчерта той и обясни, че това ще позволи заплатите на служителите да продължат да бъдат повишавани.
„Развитието и постоянното усъвършенстване на производствената база на „Ел Би Булгарикум“ е водещ приоритет за ръководството на дружеството и на Министерството на икономиката и индустрията, като негов принципал. Целта ни е и да увеличим пазарния дял на компанията, което ще доведе и до увеличаване на производството във Видин“, увери министър Николов.
Той беше категоричен, че не се предвижда затваряне на производствената база на компанията в града и никога не е съществувала идея за изграждане на нова база на територията на град София.
Икономическият министър подчерта, че в столицата се предвижда единствено създаването на съвместна научноизследователска лаборатория с японската компания Meiji за постигане целите на проекта за стратегическо партньорство между двете страни.

В срещата участва и изпълнителният директор на държавното дружество Живко Живков, който подчерта, че ръководството работи за създаването на добра работна среда.
От своя страна, служителите и представителите на синдикалните организации в предприятието заявиха, че са доволни, тъй като поетите ангажименти от ръководството и министъра се изпълняват.
По време на срещата беше обсъдена и разработената и одобрена бизнес програма на „Ел Би Булгарикум“ ЕАД за периода 2024-2026 г. В нея като стратегическа цел е разписана пълната автоматизация и модернизация на производствените процеси, както и внедряване на качествено нова система за вътрешнофирмен контрол на качеството.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Как се променя производството на хляб в традиционна българска пекарна (видео)
- Правителството подготвя ускорено завършване на „Хемус“, „Струма“ и „Черно море“
- Производствен гигант в Червен бряг завърши енергийно обновяване за 1.3 млн. евро
- Wizz Air потвърдиха в София: Ще оборудваме самолетите си със Starlink до края на 2027 г.
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Rosey’s Mark: Как две сестри превърнаха българската роза в успешен бизнес и нова кулинарна тенденция?
21.06.2026"Можем да отпечатаме толкова тапети, че да залеем цяла София"
21.06.2026Наша съседка току-що завърши една от най-дългите метролинии в света
21.06.2026Обрат на колонката: Дизелът у нас поевтиня с 20 евроцента за месец
21.06.2026Испанските домакинства спестяват по 10 евро на месец благодарение възхода на ВЕИ
21.06.2026Изключително успешни деца: Какво практикуват родителите им?
21.06.2026Прочети още
Поптодорова: Радев прави реверанси към Русия!
darik.bgПетров, „Прогресивна България“: Не завиваме към Русия!
darik.bg„Гласът на Радев е руски!“ Говори Стою Стоев, ПП
darik.bgЧестито лято! Ето как да се подготвим за летния сезон с малко дете
9meseca.bg