
Калифорнийският стартъп с българско участие Varda Space Industries се превърна в третата частна компания в света, успяла да върне на земята невредим товар от космоса, съобщава Space.com.
Капсулата от мисията W-1 на Varda Space Industries кацна в северната част на щата Юта миналата седмица, като свали на Земята кристали от антивирусно лекарство, "отгледани" в орбита.
Успехът прави Varda едва третата компания, извадила непокътнат космически кораб от орбита. Другите две са аерокосмическите гиганти SpaceX (с апарата Dragon) и Boeing (с капсулата Starliner).
Един от основателите на Varda Space Industries е българинът Делят Аспарухов. "Отне ни 1128 дни, но успяхме. И ще го правим отново и отново. Ще установим първата индустриална галактическа империя”, написа той в социалната мрежа X след успешното приземяване на капсулата.
holy fucking shit we did it
— delian (@zebulgar) February 21, 2024
it took 1,128 days but we did it
and we're going to do it again and again
and establish the first industrial celestial empire https://t.co/NxsucE6peq
Varda планира да бъде основен играч в сферата на т. нар. орбитално производство. Според компанията, този вариант предлага някои сериозни предимства.
"Обработката на материали в микрогравитация или почти безтегловни условия, каквито има в космоса, предлага уникална среда, недостъпна чрез наземна обработка.
Тези ползи произтичат основно от липсата на сили на конвекция и седиментация, както и способността да се формират по-съвършени структури поради липсата на гравитационни напрежения“, се посочва в уебсайта на компанията.
Some photos from our team's recovery of W-1:
— Varda Space Industries (@VardaSpace) February 22, 2024
(1) W-1 chute catching in the wind
(2) / (3) Recovery team getting the capsule ready for transport
(4) Capsule transport in a sling under a recovery helicopter pic.twitter.com/qdfgKMEDTc
Мисия W-1 дава на компанията шанс да тества продуктите си в реални условия. Конусовидната капсула с ширина от около метър, интегрирана в космическия кораб Rocket Lab Photon, който осигурява захранване, задвижване, навигация и други услуги, излетя през юни 2023 г. в мисията за споделено пътуване Transporter-8 на SpaceX.
Капсулата съдържаше материалите, необходими за отглеждане на кристали на ритонавир - антивирусно лекарство, използвано за лечение на СПИН и хепатит С.
Видът на товара е избран неслучайно, тъй като фармацевтичните продукти са едни от тези, които биха предложили най-висока стойност за евентуална космическа производствена индустрия.

Първоначалните планове на компанията предвиждали кристалите да бъдат върнати у дома само след месец или два в орбита.
Но операцията се проточила заради проблеми с получаването на необходимото одобрение за повторно влизане в атмосферата от Федералната авиационна администрация на САЩ и американската армия, която управлява целевите зони за кацане - тестовия и тренировъчен полигон в Юта и съседния полигон Dugway Proving Ground, и двата от които са западно отСолт Лейк Сити.
Here's a video of our capsule ripping through the atmosphere at mach 25, no renders, raw footage: pic.twitter.com/ZFWzdjBwad
— Varda Space Industries (@VardaSpace) February 28, 2024
Космическият апарат Rocket Lab Photon не е създаден за връщане към Земята, така че по-голямата част от него вероятно е изгоряла, но капсулата W-1 оцелява при огненото си пътуване през земната атмосфера.
"Флаконите с ритонавир на борда на космическия кораб ще бъдат изпратени до нашите сътрудници Improved Pharma за характеризиране след полета.
Освен това данните, събрани през целия полет на капсулата, включително и частта, в която достигнахме хиперзвукови скорости, ще бъдат споделени с военновъздушните сили и НАСА по договор, който Varda има с тези агенции", уточняват от компанията.
Изпълнителният директор и съосновател на Varda Уил Бруи публикува видео в X, направено от борда на капсулата W-1, в което може да се види как космическият кораб Photon Rocket Lab пада на Земята, след като капсулата се е отделила за обратното си пътуване.
You can see a @RocketLab Photon out the window! Big thank you to your team, @Peter_J_Beck, for turning a satellite into a home for the last 8 months and capping it off with a successful multi-day maneuver operation. One for the books. pic.twitter.com/KM3JWexwYE
— WillBruey (@WillBruey) February 22, 2024
Varda Space Industries е основана през 2020 г., но бързо се превръща от идея в компания с над 100 милиона долара първоначално финансиране, фабрика с площ от от 6300 квадратни метра и сателит в космоса. За компанията вече работят близо 100 служители.
Според Делян Аспарухов, сделките на Varda с фармацевтичните компании ще се основават на получаване на възнаграждения в бъдеще - ако изследванията дадат добър резултат, компанията може да събира средства от продажбите на лекарствата за даден период от време.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Най-добрият младежки стартъп за 2025 г. превръща Пловдив и София в игрални дъски (ВИДЕО)
- 28.04.2001 г.: Американец-милионер се превръща в първия космически турист
- Превръщане на отпадъци в батерии, градски игри и роботи: Ето кои са най-добрите младежки стартъпи за 2025 г.
- Как се отразяват космическите мисии на здравето на астронавтите?
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 6 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 7 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 9 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg