На пазара на недвижимите имоти няма балон. Наблюдава се спад в броя на сделките, но в същото време се нормализира балансът между търсене и предлагане. Това коментира в рубриката Портфейл в ефира на Дарик радио имотният консултант Стойчо Николов от Arco Real Estate.
По думите му броят на сделките намалява с около 9%, но в същото време тенденцията на ръст в цените на жилищата се запазва, като за последната година те са поскъпнали с 12 на сто.
“Ръстът на цените на имотите е обвързан с инфлацията и доходите на населението. В момента нивата на търсене и предлагане са доста уравновесени.
Само в София на пазара излизат около 10 000 имота годишно, от които около една трета са ново строителство, а останалите са стари къщи и апартаменти, които се продават на вторичен пазар”, обясни Николов.
Кои са най-предпочитаните жилища и квартали?
Според Стойчо Николов от Arco, в момента търсенето е по-силно за по-големите жилища, като тристайните апартаменти с две бани са най-атрактивни. С инвестиционна цел пък обикновено се купуват по-малки апартаменти, най-често едностайни.
“Купувачите станаха много по-образовани и търсят качествени имоти, както и вече наложени на пазара строителни компании. Продажбите “на зелено” малко изостанаха, тъй като повечето хора вече търсят завършени жилища или поне такива, които са завършени на груб строеж с акт 14.
Това е и условие, което се поставя от банките при отпускане на кредит”, коментира още имотният консултант.
Според него, най-предпочитаните квартали за покупка на жилища в София са южните, като Манастирски ливади, Витоша и Овча купел.
На север Левски Г се развива бързо и има поскъпване на имотите, докато в по-старите квартали, като Обеля, цените са същите, каквито са били и преди повече от две години.

Може ли спадът в броя на сделките да доведе и до спад на цените?
“Спадът в броя на сделките не е нещо лошо, той се отразява добре на конкуренцията на пазара. Просто купувачите станаха по-взискателни и вече правят по-малко компромиси”, коментира Николов. По думите му, не винаги спадът на сделките води след себе си и спад на цените на жилищата.
“Допреди година и половина търсенето надвишаваше многократно предлагането и хората купуваха буквално без да гледат съответния имот. Сега това вече не е така”, заяви той.
На въпрос дали в България има много апартаменти, които се купуват единствено с инвестиционна цел, след което стоят празни и не се използват, Николов коментира, че има и такива, но това не е нещо притеснително и че делът на тези имоти не е особено висок.
“Обикновено хората купуват жилище за себе си или за своето семейство. Много от тях искат да сменят стария панелен апартамент с нещо по-ново и хубаво.
Някои от тях наистина се купуват с инвестиционна цел и се дават под наем, но със сигурност не са много тези, които стоят празни и с тях не се случва нищо”, заяви той.
Стойчо Николов каза още, че сред причините за силлното представяне на имотния пазар у нас е ръстът на доходите, както и ниските лихви по заемите.
“У нас условията по ипотечните кредити все още са изключително атрактивни, банките отпускат финансиране на лихви от 2.5%, а понякога дори по-ниско. Няма друга държава в региона с толкова ниски лихви по кредитите".

Какво се случва с наемите?
“В последната година се наблюдава ръст от над 30% в стойността на наемите. В София това се забелязва особено отчетливо в райони, като Медицинска академия, където живеят много чуждестранни студенти”, обясни Николов.
По думите му, допреди няколко години беше напълно възможно да се наеме едностаен апартамент за 500 лева, докато в момента средните цени вече са над 1000 в някои квартали, а двустайните се предлагат и за над 1300 лева.
Какво да очакваме от имотния пазар през 2024 г.?
Стойчо Николов от Arco прогнозира, че къщите ще стават все по-популярна алтернатива на апартаментите в районите около столицата и тази тенденция вече са наблюдава на места, като Нови хан, Равно поле, Банкя, Нови искър и т.н.
Не се очаква обаче задълбочаване на спада в броя на сделките.
“През следващата година търсенето и предлагането вероятно ще се балансират. Най-търсените жилища вероятно ще продължат да бъдат тристайните и двустайните, но фокусът все повече ще пада върху качеството и купувачите ще бъдат все по-взискателни”, смята експертът.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Разрешителните за строеж на жилищни сгради с ръст от 8.8% през първото тримесечие
- Антон Андонов, ЕРА: От 1 януари всяка продажба на имот изисква сертификат за енергийна ефективност или има глоба
- Най-добрите държави за инвестиции в имоти в Европа през 2025 г. Къде е България?
- Изоставен небостъргач, някога най-висок в света, отново се строи
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg