
Разгледайте имотите за продажба в източната част на Карибите и ще видите, че вече не става въпрос само за омайващи плажове и спокоен начин на живот, рекламирани за привличане на купувачи.
Все повече обяви за имоти предлагат и паспорт, а политическата и социална нестабилност в САЩ подхранват нарастващия интерес, пише BBC.
Пет от островните държави в региона – Антигуа и Барбуда, Доминика, Гренада, Сейнт Китс и Невис и Сейнт Лусия – предлагат такова гражданство чрез инвестиция от едва 200 000 долара.
Купувате жилище и получавате паспорт, който предоставя на притежателя му безвизов достъп до 150 държави, включително Шенгенското пространство на Европа.

За богатите липсата на данъци наследство и върху капиталовите печалби, а в някои случаи и върху доходите, е друг основен фактор. Всички пет схеми в региона позволяват на купувачите да запазят съществуващото си гражданство.
В Антигуа агентите за недвижими имоти се борят да отговорят на търсенето, казва Надя Дайсън, собственик на Luxury Locations.
„До 70% от всички купувачи в момента искат гражданство и по-голямата част от тях са от САЩ. Не говорим с тях за политика, но нестабилният политически пейзаж определено е фактор. По това време миналата година всички купувачи бяха от типа „лайфстайл“ и няколко от „конфедералните институционални агенти“. Сега всички казват „Искам къща с гражданство“. Никога преди не сме продавали толкова много.“
Въпреки че програмата на Антигуа няма изискване за местожителство, някои купувачи искат да се преместят за постоянно в района, казва Дайсън, добавяйки: „Няколко вече са се преместили.“
Американските граждани представляват по-голямата част от заявленията за гражданство чрез инвестиция на Карибите през последната година, според експертите по инвестиционна миграция Henley & Partners.
Украйна, Турция, Нигерия и Китай са сред другите най-чести страни на произход на кандидатите, посочват от британската фирма, която има офиси по целия свят.
Добавя се, че общият брой заявления по тези програми на Карибите е нараснал с 12% спрямо четвъртото тримесечие на 2024 г.
Всичко - от насилие до антисемитизъм - поставя американците нащрек, според Доминик Волек от консултантската компания.
„Около 10-15% от тях действително се преместват. За повечето това е застрахователна полица срещу всичко, за което се притесняват. Наличието на второ гражданство е добър резервен план“.
Волек посочва, че предимствата за лесно пътуване, които карибските паспорти предоставят, са привлекателни за бизнесмените и могат да представляват и предимство за сигурността.
„Някои американски клиенти предпочитат да пътуват с по-политически благоприятен паспорт.“
Преди пандемията САЩ дори не бяха на „радара“ на Henley, продължава Волек.
Ограниченията за движение се оказаха „шок“ за заможните хора, свикнали да пътуват свободно с частни самолети, което предизвика първия скок в заявленията за гражданство чрез инвестиция в Щатите. Интересът отново се засили след изборите в САЩ през 2020 г. и 2024 г.
„Има демократи, които не харесват Тръмп, но и републиканци, които не харесват демократите“, казва Волек.
„През последните две години преминахме от нула офиса в САЩ до осем във всички големи градове, като през следващите месеци ще бъдат открити още два до три.“
Робърт Тейлър от Халифакс в Канада купува имот в Антигуа, където планира да се пенсионира по-късно тази година. Той инвестира 200 000 долара точно преди прага за недвижими имоти да бъде повишен на 300 000 долара миналото лято.
Гражданството не само му дава възможност да избягва ограниченията за продължителността на престоя, но и свободата да се възползва от бизнес възможности, обяснява той.
„Избрах Антигуа, защото има красива вода, намирам хората за много, много приятелски настроени и това означава и чудесно време за по-късната част от живота ми.“

Противоречиви схеми
И все пак подобни програми остават противоречиви. Когато продажбата на паспорти беше обсъдена за първи път през 2012 г. от тогавашното правителство на Антигуа, като начин за подкрепа на затруднената икономика, някои смятаха етиката за малко съмнителна.
Протестиращи излязоха на улицата в знак на протест, спомня си бившият председател на Камарата на представителите Жизел Айзък.
„Имаше чувство за национализъм. Местните смятаха, че продаваме идентичността си на хора, които не знаят нищо за нас“.
Лидерите на някои други карибски държави, които не предлагат гражданство срещу инвестиция, също бързо отправиха критики, включително премиерът на Сейнт Винсент и Гренадини Ралф Гонсалвес, който заяви, че гражданството не трябва да бъде „стока за продажба“.
Сред международната общност има опасения, че слабият надзор може да помогне на престъпници да се възползват от схемите.
Европейският съюз заплаши да оттегли безвизовия си достъп за карибските страни, а САЩ вече изразиха загриженост относно потенциала подобни схеми да бъдат използвани като средство за укриване на данъци и финансови престъпления.
Говорител на Европейската комисия заяви пред BBC, че се наблюдават петте карибски схеми и се водят разговори със съответните им власти от 2022 г. насам.
Тя каза, че текуща оценка се стреми да потвърди дали гражданството чрез инвестиция представлява „злоупотреба с безвизовия режим, с който тези страни се ползват спрямо ЕС, и дали е вероятно да доведе до рискове за сигурността на съюза“.
От своя страна, петте карибски държави реагираха гневно на твърденията, че не правят достатъчно, за да проверяват кандидатите.
Премиерът на Доминика Рузвелт Скерит определи програмата на страната си за гражданство срещу инвестиция като „надеждна и прозрачна“, добавяйки, че властите са работили усилено, за да гарантират нейната цялост.
Правителството твърди, че продажбите на паспорти са събрали над 1 милиард долара от създаването на инициативата през 1993 г., като са отишли за жизненоважна инфраструктура, включително изграждането на модерна болница.
В Сейнт Лусия премиерът Филип Джей Пиер казва, че островът се придържа към най-високите стандарти за сигурност, за да гарантира, че неговата програма не подпомага неволно незаконни дейности.
Необходимостта да се умилостивят световните суперсили с увеличаване на приходите е деликатен балансиращ акт за малките карибски държави с оскъдни ресурси, зависими от капризите на туризма.
Програмите за гражданство срещу инвестиция бяха обявени за спасителен пояс на регионална среща на върха на индустрията през април, като средствата се използват за всичко - от почистване след природни бедствия до укрепване на националните пенсионни схеми.
Премиерът на Антигуа Гастон Браун заяви, че събраните пари са върнали страната му от ръба на фалита през последното десетилетие.
Освен закупуването на имот, други начини за получаване на карибско гражданство чрез инвестиции обикновено включват еднократно дарение към национален фонд за развитие или подобен.
Те варират от 200 000 долара в Доминика за един кандидат до 250 000 долара за основен кандидат и до три лица, отговарящи на условията, в Доминика и Сейнт Китс. В Антигуа инвеститорите имат възможност да дарят и 260 000 долара на Университета на Западните Индии.
В условията на международен натиск, островите се ангажираха с нови мерки за засилване на надзора, включително създаване на регионален регулатор, който да определя стандарти, да наблюдава операциите и да гарантира спазването им.
Освен това, шест принципа, договорени със САЩ, включват засилена проверка, редовни одити, задължителни интервюта с всички кандидати и премахване на „вратичка“, която преди това е позволявала на кандидат, на когото е отказан документ от една държава, да кандидатства в друга.
В днешно време продажбите на паспорти представляват 10-30% от БВП на островите.
Андре Хуие, журналист в Сейнт Китс, казва, че схемата за карибско гражданство на страната му е „като цяло добре подкрепена“ в резултат на това.
„Обществеността разбира стойността му за икономиката и оценява какво е успяло правителството да направи с парите.“
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Москва пуска полети до Северна Корея, за да имат руснаците къде да почиват
преди 2 часаГлобата за спекула с цените стига 1 млн. лв.?
преди 2 часаНацистките сметки: Милиардерът, който все още търси скрити пари в швейцарските банки
преди 3 часаСлед сделка за $16.5 млрд.: Samsung ще доставя чипове на Tesla
преди 5 часаКарибските острови, които ви дават паспорт, ако си купите жилище
преди 6 часаВлизаме в здравното си досие от мола и басейна
преди 6 часаПрочети още
Масова стрелба в Банкок, има загинали и ранени
darik.bgРусия включи в черен списък двама български премиери и двама министри за русофобия
darik.bgЕвропа се подготвя за изтеглянето на част от американските сили на континента
darik.bgЛевски възстановява след Септември, Сула започна тренировки
dsport.bgИзраелски гранд измъкна халф под носа на ЦСКА
dsport.bgМоже ли сладкото да е и полезно и как се справихме с „градинския глад“
9meseca.bg