
Средната нетна заплата в Северна Македония през януари 2025 г. беше 43 050 денари (699 лв), а минималната заплата - 22 500 денари (365 лв). Според изчисленията на синдикатите, минималната потребителска кошница за четиричленно семейство, необходима за покриване на основните жизнени разходи, надвишава 60 000 денари месечно (975 евро) — което означава, че дори средната заплата не я покрива изцяло.
В същото време, според данни от Държавния статистически институт и независими анализи, македонските домакинства харчат над 35% от месечните си приходи само за храна и безалкохолни напитки — което е индикатор за нисък жизнен стандарт. За сравнение, в САЩ този дял е около 6%, във Великобритания 8%, а в Германия 11%.
Потребителската кошница, използвана за оценка на разходите в страната не включва разходи за почивки, култура, спорт или съвременни технологии.
В Северна Македония, въпреки че цените на основните стоки растат, заплатите не следват този тренд. Семействата с минимални доходи често са принудени да избират между храна, сметки, лекарства или облекло. Особено притеснително е, че много семейства нямат възможност да отделят нито един денар за спестявания, образование или култура — аспекти, които се считат за основа на достоен живот в развитите страни, казва "Денар".

Какви за заплатите в региона?
Словения, където средната заплата през януари тази година беше 1 570 евро, а минималната заплата 930 евро, е най-висока в сравнение с другите страни от региона. Според официалната статистика, 18,8% от приходите на средното домакинство се харчат за храна и безалкохолни напитки, 26,9% за транспорт и комуникации, а високо в списъка са разходите за жилище и обзавеждане на домакинствата — 19,7%. Не съществува унифицирана сметка за това колко пари са необходими на едно семейство, за да свърже края с края, но порталът Numbeo, най-голямата база данни в света относно разходите за живот, оценява, че в Любляна това възлиза на 2 860 евро, без да се включва наемът, ако има такъв. Също така се посочва, че животът в столицата на Словения е с 21,2% по-скъп в сравнение с Белград, докато цените за наем са по-високи с 35%.

Хърватия, където средната заплата през януари тази година беше 1 392 евро, а минималната заплата, която се актуализира на всеки шест месеца, от януари тази година е 750 евро. Синдикатите оценяват, че заплатата, достатъчна за достоен живот, не трябва да бъде по-ниска от 1 800 евро, като причина за това посочват факта, че средното домакинство харчи 27% от приходите си само за храна, но за тези с по-ниски доходи този дял се увеличава на 40%, а дори и 50%, което ги поставя в ситуация да трябва да избират между хранителни стоки, комунални услуги и други основни нужди. Според основните критерии за потребление на портала Numbeo, месечните разходи на едно хърватско семейство възлизат на 2 685 евро.
Черна гора, където средната заплата през януари беше 1 004 евро, а минималната заплата беше значително увеличена в края на миналата година и възлиза на 600 евро за средно образование и 800 евро за висше образование. От миналата година, таблицата за месечни разходи се съставя от синдикатите, а според техните изчисления, за нормален живот са необходими 2 000 евро, или 100 евро повече от миналата година. Доминират разходите за храна, малко над 30%, или 615 евро. От по-големите пера има наем, т.е. разходи за жилище и сметки за комунални услуги (390 евро), 135 евро за хигиена и здравеопазване, 125 евро за почивки (1 500 на годишна основа), докато разходите за текущо поддържане, облекло и обувки, транспорт, образование и спорт са около 100 евро. Според изчисленията на Numbeo, месечните разходи са 2 190 евро.

Според таблиците на същия портал, животът в Сърбия (четиричленно семейство) трябва да струва 2 260 евро месечно, което е значително над реалните средни разходи. Интересно е, че сравнението на цените в Белград е направено спрямо Ню Йорк, така че Белград е с 56,8% по-евтин от американския метрополис, а наемът е с 81% по-нисък.
Въпреки това, това, което натоварва сръбската кошница, е високият дял на разходите за храна в общата кошница. През януари тази година те възлизаха на 42 845 динара или повече от 40,35% от месечните разходи на средното тричленно семейство. В минималния списък на необходими неща, дялът е още по-висок — 26 141 динара.
Обобщение на разходите за живот в България според данните на Numbeo показват, че oчакваните месечни разходи за четиричленно семейство са 4 244.1 лева (2170 евро), без наема, а за сам човек 1197.5 лева (612.32 евро), без наем. Разходите за живот в България са средно с 40,6% по-ниски, отколкото в Съединените щати, изчислява порталът.
Средната работна заплата в страната продължава да расте с двуцифрени темпове към края на 2024 г. и достига брутно 2414 лв., показват данни на националната статистика.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 39 минФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 59 минЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 1 часВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 1 часТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 1 часЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 3 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgЛевски отнесе солидна глоба след мача с Лудогорец, шампионите също не бяха пожалени
dsport.bgТрент обяви: Напускам Ливърпул!
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg