
От съображения за сигурност САЩ планира да забрани използването на определен хардуер и софтуер, произведен в Китай и Русия, в коли, пикапи и автобуси.
Официални лица заявиха, че се притесняват, че въпросните технологии, използвани за автономно управление и за свързването на колите с други мрежи, биха могли да позволят на врагове "да манипулират дистанционно леки автомобили по американските пътища".
Използваният китайски и руски софтуер в американски коли в момента е минимален. Министърът на търговията Джина Раймондо обаче заяви, че плановете представляват "целенасочени, проактивни" стъпки за защита на САЩ.
“В днешно време колите имат камери, микрофони, GPS проследяване и други технологии, свързани с интернет," заяви тя в свое изявление.
"Не е необходимо много въображение, за да разбере човек как чуждестранен противник с достъп до тази информация би могъл да представлява сериозен риск за нашата национална сигурност и за неприкосновеността на личния живот на американските граждани."
“Китай е против разширяването на концепцията за националната сигурност от страна на САЩ и дискриминационните действия, предприети спрямо китайски компании и продукти,” заяви Ли Дзян, говорител на министерството на външните работи на Китай.
“Призоваваме САЩ да уважава пазарните принципи и да предостави отворена, справедлива, прозрачна и недискриминационна бизнес среда за китайски компании.”

Предложението, което ще влезе в периода на обсъждане, е поредното от страна на Белия дом, което има за цел да ограничи присъствието на Китай в производствената верига на доставките.
САЩ също така повиши митата върху електромобилите, батериите за електромобили и редица други артикули. Страната забрани отделно вноса на произведени в Китай товарни кранове, предупреждавайки за риск за киберсигурността.
САЩ стартира разследване през февруари, в което разглежда киберрисковете от т. нар. свързани автомобили.
Забраните за софтуера биха влезли в сила за автомобилите модел 2027 г., докато правилата по отношение на хардуера ще бъдат въведени три години по-късно, което ще предостави на индустрията повече време, за да реорганизира веригите си на доставки.
В момента има "много малко технологии – хардуер или софтуер, в днешната верига на доставките на свързаните автомобили, които влизат от Китай в САЩ", но правилото би принудило някои компании да намерят нови доставчици, заяви пред Reuters Джон Бозела, президент и главен изпълнителен директор на Alliance for Automotive Innovation, която представлява големи автопроизводители.
“Казвал съм го по други поводи, но важи и в този случай: не можете просто да натиснете един ключ и да промените най-сложната верига на доставки в света от днес за утре".
“Предоставеното време за реакция ще позволи на някои автопроизводители да направят необходимия преход, но може да е прекалено малко за други," казва още той.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 5 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 6 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 6 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 6 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 6 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 8 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg