Българските фирми са "гладни" за нови технологии и вече имат достъп до тях със сравнително скромни капиталовложения. Киберсигурността обаче е процес, който отнема време и изисква стриктни процедури и контрол.
Това коментира Симеон Козарев, мениджър на Innovation Hub-а към Умната фабрика на Шнайдер Електрик в Пловдив, който взе участие във форума "Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност", организиран от Darik Business Review. Той коментира още:
"Автоматизацията е един от най-добрите известни методи, чрез които да се забърза един добре работещ процес. Но когато нещо се ускорява, е задължително да се повиши нивото на сигурност. Когато вкарваме сериозен ресурс в автоматизация, трябва да заложим киберсигурността още в началото на проекта, за да може тя да не предпази от собствените ни грешки, които можем дори да не осъзнаваме".
По думите му обаче, хората си остават най-важното звено във веригата на киберсигурността. Той напомни, че преди години продуктите във фабриката на Schneider Electric в Пловдив са сглобявани ръчно, но сега същите работници управляват автоматични машини и се справят страхотно.
Как Schneider Electric помага на своите партньори в сферата на киберсигурността?
"Компанията работи в над 100 държави и основните предизвикателства при автоматизацията на всяко производство е анализът на старите технологии, които вече са налични", обясни Козарев.
"Основният въпрос е как тези стари устройства могат да се осъвременят, така че да отговарят на съвременните изисквания за киберсигурност".
Втората стъпка, според него, е сегментацията на мрежите и управление на потока на информацията. Важно е да се направи оценка на това кои активи са ключови сза функционирането на компанията, защото те трябва да бъдат защитени в максимална степен.
"Третата осоновополагаща стъпка е обучението на персонала, защото хората сме способни да причиним интересни и скъпоструващи неща, когато не осъзнаваме своите действия. В една голяма компания винаги има страшно много процеси и е много важно да бъдат предотвратени човешките грешки по невнимание".

Коя е най-добрата киберзащита?
Според Симеон Козарев, най-добрата защита в киберпространството е многослойната, която постоянно се подобрява.
"Има разписани сериозни и подробни процедури, които понякога са тромави, но тяхната цел е да не може един човек по погрешка, доверявайки се на емоциите си, да постави компанията в опасност".
По думите му дигиталните процеси трябва да минават през периодични проверки и тестове, за да може да се гарантира, че оптимизацията на процесите се случва по най-добрия начин.
Готов ли е бизнесът в България за новата дигитална среда?
"В България компаниите са "гладни" за нови технологии. Тези решения вече са и изключително достъпни, така че малките и средните бизнеси, които представляват огромна част от фирмите у нас, могат да се възползват от тях със сравнително скромни капиталовложения", каза Симеон Козарев.
Той обаче уточни, че доверието е ключово, когато търсят партньор в този процес, защото той е дълъг и отнема години.
"Киберсигурността не е като да си купиш вода, да я изпиеш и да приключиш с проблема. Тя е постоянна "жажда" за нови технологии и изисква много работа".
Форумът "Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност" се проведе с подкрепата на Летище София, ОББ, Булстрад Виена Иншурънс Груп, Paysera, Neo Ventures, AIBEST и Gomba.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 6 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 7 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 9 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg