Русия изстреля първата си сонда към Луната след почти 50 години. Мисията има за цел да даде нов тласък на космическия сектор на страната, който от години изпитва затруднения и е изолиран поради войната в Украйна, съобщава darik.bg.
Ракетата със сондата "Луна-25" излетя в 02:10 часа московско време от космодрума "Восточний", според кадрите, излъчени на живо от Роскосмос.
Космическият апарат, който ще остане на Луната в продължение на една година, ще има за задача да вземе проби и да анализира почвата, както и да проведе дългосрочни научни изследвания, заявиха от руската космическа агенция.
Русия евакуира село заради изстрелването на ракета до Луната
Очаква се апаратът да кацне на 21 август. Русия се състезава с Индия, за да стане първата страна, която ще кацне на южния лунен полюс. Смята се, че именно там има залежи на вода. Миналият месец Индия изпрати свой собствен апарат, който вече е в орбита около Луната и се очаква да достигне повърхността й на 23 август.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Радостина Танева, Холц и Марица Полимер: Рециклирането вече не е избор, а задължение за конкурентоспособния бизнес
преди 29 минНю Йорк остава №1, но Азия доминира: Къде живеят милиардерите през 2026 г.
преди 1 часКак се ражда фрапето и колко струва днес в родния му град Солун?
преди 1 часАмасия: Древният град на османските принцове, който днес чупи рекорди с реколтата си от череши
преди 2 часаЦените на петрола падат след напредък в преговорите между САЩ и Иран
преди 2 часаДо 50 евро за вход във Венеция: Градът затяга мерките срещу свръхтуризма
преди 3 часаПрочети още
Поптодорова: Радев прави реверанси към Русия!
darik.bgПетров, „Прогресивна България“: Не завиваме към Русия!
darik.bg„Гласът на Радев е руски!“ Говори Стою Стоев, ПП
darik.bgЧестито лято! Ето как да се подготвим за летния сезон с малко дете
9meseca.bg