Жителите на Барселона са все по-разочаровани от местните ресторанти, които искат да увеличат печалбите си от туристите през натоварения летен сезон.
В резултат на това, хората, които посещават заведенията на Барселона самостоятелно, рискуват да останат гладни, защот някои ресторанти не допускат клиенти, които искат да вечерят сами, пише Euronews.
Откритите тераси са невероятно популярни през пролетта и лятото, когато милиони туристи се стичат в града. Но това е лоша новина за хората, които искат да се хранят "соло", тъй като ресторантьорите предпочитат туристическите групи, които носят повече пари.
В централната част на Барселона някои ресторанти вече отказват единични посетители.
Според испанския ежедневник El Pais, сервитьорите се оправдават с това, че масите са заети или директно отказват места на терасите.
За хората, които пътуват и вечерят сами, хладният прием не е чак толкова необичаен. Да те сложат на маса до тоалетната, кухнята или дори да бъдеш отместен в някой скрит ъгъл е често срещано явление.
Но местните жители на Барселона вече усещат въздействието на туризма върху заведенията.
Един от тях коментира пред изданието, че е опитал да посети няколко заведения в една и съща вечер, но е бил отхвърлен от всички, въпреки че е имало празни маси.
"На първата тераса, на която намерих маса, бързо дойде сервитьор и ми каза, че е запазена. Не беше. Веднага щом станах, група чужденци, които бяха зад мен на опашката, се настаниха", твърди той.
В друго заведение му казали, че ще има само 20 минути, за да изяде храната си, а управителят на последния ресторант, който опитал да посети, директно му заявил, че терасата е само за групи.

Защо ресторантите отказват самостоятелни гости?
Мотивите зад забраната за самостоятелни вечери са чисто финансови. Една туристическа група вероятно ще похарчат повече, отколкото някой, който яде сам. Освен това туристите обикновено "пръскат" повече пари и са доста по-щедри от местните жители.
Последните обаче стават все по-разочаровани, тъй като ресторантите се стремят да извлекат максимална печалба от гостите на каталунската столица.
Докато в миналото всеки можеше да седне навън и да изпие по някое питие вечер или по едно кафе следобед, сега отговорът в повечето случаи е отрицателен.
Тъй като температурите започват да се покачват през пролетта и лятото, жителите са принудени да се адаптират към графиците за хранене на туристите. Много заведения отказват да настанят онези, които търсят бързо следобедно питие.
Журналистката Ноеми Виласека разказва в публикация в социалните мрежи, че получила отказ да седне на тераса в заведение в 4 часа следобед, защото тогава било времето за аперитив преди вечеря на чуждестранните гости.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Българското Камино: Нов поклоннически маршрут свързва Малко Търново и Созопол
- Резервациите на румънци в 4- и 5-звездни хотели в България растат с над 30%
- Грандиозен проект за 4.5 млн. евро: Наша съседка строи най-високия висящ пешеходен мост в Европа
- Ресторантьори: Сезонът по морето върви нормално, негативните внушения вредят
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Rosey’s Mark: Как две сестри превърнаха българската роза в успешен бизнес и нова кулинарна тенденция?
21.06.2026"Можем да отпечатаме толкова тапети, че да залеем цяла София"
21.06.2026Наша съседка току-що завърши една от най-дългите метролинии в света
21.06.2026Обрат на колонката: Дизелът у нас поевтиня с 20 евроцента за месец
21.06.2026Испанските домакинства спестяват по 10 евро на месец благодарение възхода на ВЕИ
21.06.2026Изключително успешни деца: Какво практикуват родителите им?
21.06.2026Прочети още
Поптодорова: Радев прави реверанси към Русия!
darik.bgПетров, „Прогресивна България“: Не завиваме към Русия!
darik.bg„Гласът на Радев е руски!“ Говори Стою Стоев, ПП
darik.bgЧестито лято! Ето как да се подготвим за летния сезон с малко дете
9meseca.bg