
Картина на Рене Магрит, изобразяваща уличен пейзаж, беше продадена за повече от 121 млн. долара на търг на Christie’s в Ню Йорк, надминавайки оценката си от 95 млн. долара и счупвайки рекорда за най-скъпа пласирана на търг творба на художника сюрреалист.
Като една от най-големите картини в поредица от 27 произведения, всичките озаглавени L'empire des lumières („Империя на светлината“), платното от 1954 г. е добре известно сред експертите по изкуство от 20-ти век със своя мащаб, девствено състояние и фини детайли.
Аукционната къща описа произведението като „перлата в короната“ на бившия му собственик - покойната американска интериорна дизайнерка Мика Ертегун, част от чиято колекция беше пусната за продажба във вторник.
На търга бяха предложени картини и на други съвременни гиганти, като Ед Руша и Макс Ернст.

Империя на светлината
Произведението е възхвалявано заради уникалната си способност да съпоставя нощен пейзаж и дневна светлина – сюрреалистичен мотив, който Магрит изследва в своите пейзажни картини в продължение на почти две десетилетия.
Продажната цена, която разби прогнозите, е ярка точка - на фона на забавянето на глобалните продажби на изкуство на пазар, помрачен от икономическа несигурност.
Две други творби на Магрит бяха включени в търга: La cour d’amour и La Mémoire, продадени съответно за 10.53 млн. и 3.68 млн. долара. Натюрморт от 87-годишния британски художник Дейвид Хокни донесе над 19 млн. долара.
Според проучване на Art Basel и UBS за 2024 г., продажбите на публични търгове на Christie's възлизат на 2.1 милиарда долара през първата половина на тази година –– намаление от 22% спрямо същия период на миналата –– отбелязвайки втора поредна година на спад.
Christie’s обаче отбеляза известен ръст през 2024 г., включително в продажбите си на азиатско изкуство, както и в общите онлайн продажби, които регистрират 3% увеличение на годишна база от 2023 г. насам.
Неотдавнашна разпродажба на произведения на изкуството от 20-ти и 21-ви век в Хонконг показа произведения на Клод Моне и Винсент ван Гог на цени, близки до или под очакваните – знак, че купувачите все още са предпазливи.
Вечна фигура
Въпреки че е най-известен със своите сюрреалистични изображения на мъже с бомбе, Магрит изследва мимолетния преход от деня към нощта в пейзажната живопис в продължение на 15 г.
Той е създал общо 17 маслени картини и 10 гваша (картини на водна основа), които споделят името L’empire des lumières.
Търсенето на парадоксалните картини се увеличи, особено когато голяма версия, създадена през 1954 г., беше представена в белгийския павилион на Венецианското биенале и беше продадена на известната колекционерка Пеги Гугенхайм.
Магрит създава три подобни големи платна - включително това, продадено във вторник – през същата година, за да не разочарова други колекционери.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg