
Създават Взаимоспомагателен фонд, който ще компенсира загуби на земеделците заради неблагоприятни климатични събития.
Инструментът за подкрепа при управление на риска в земеделието се очаква да стартира до края на годината чрез удържане на 1.5% от директните плащания за сектор „Растениевъдство“.
Според министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов, подобни фондове се прилагат в много малко държави в ЕС, но България няма да отлага повече изграждането на този важен механизъм.
Концепцията включва правна рамка, организационна структура, индикативен бюджет, членство, методика за оценка и компенсиране на щети, както и работен график за приеми. Фондът ще бъде част от ДФ „Земеделие“.
Индикативният годишен бюджет на фонда е 24.5 млн. евро, осигурени от 44.9% – вноски от фермерите (11 млн. евро), 44.9% – национално съфинансиране (11 млн. евро) и 10.2% – средства от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) (2.5 млн. евро).
Очаква се Взаимоспомагателният фонд да осигурява компенсации при загуби над 20% от доходите на стопанствата вследствие на неблагоприятни климатични събития. Компенсациите ще обхващат щети от измръзване, слана, суша, проливни дъждове и градушки.
При наличие на застраховка стопанинът ще получи до 80% компенсация от изчислената стойност. При липса на застраховка – компенсацията ще бъде редуцирана до 40%.
Предвиждат се два приема годишно за заявления – след 15 юни и след 15 октомври. Бюджетът ще бъде разпределен в съотношение 70:30 между първия и втория прием.

Загубите от климатични събития в ЕС - до 90 млрд. евро годишно
Според доклад на Европейската инвестиционна банка, загубите от климатични събития в ЕС могат да нараснат до 90 млрд. евро годишно. Сушата е идентифицирана като основен рисков фактор с най-голям принос за загубите в селското стопанство, като България заема второ място в ЕС по вариация в добивите.
Сред добрите европейски практики за адаптация към климатичните промени са изграждането на напоителни съоръжения, противоградни системи, прилагане на минимални почвени обработки, използване на устойчиви сортове и други практики, насочени към устойчиво управление на природните ресурси и намаляване на чувствителността към засушаване и екстремни климатични явления.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Историята на успеха на веригата магазини за гумени патета Duck World
преди 1 часОстровите ни в Черно море: Кактуси, змии и древна история
преди 1 часСмайваща оптична илюзия превърна изоставена мелница в интернет сензация
преди 1 часИзтеглихме рекордни суми нови заеми през юни
преди 1 часБългарски компании с потенциал да са водещи в производството на дронове
преди 2 часаГлобалната война срещу официалните празници е твърде мързелива
преди 2 часаПрочети още
Илиян Василев: Пеевски има все повече власт, БСП е една негова проекция в момента!
darik.bgКамбарев, ПП: Най-вероятно Пеевски удря, най-вероятно и Борисов е жертва!
darik.bgИзраел и САЩ разкритикуваха решението на Франция да признае палестинска държава
darik.bgНереално, английските клубове са похарчили 1,87 милиарда евро за нови попълнения досега
dsport.bgСделката за Исак може да достигне 250 милиона евро
dsport.bgЛятна творческа работилница с Марина Тодорова: 15 идеи как да сме по-близо до детето си това лято
9meseca.bg