През 2024 г. почти половината от домакинствата с деца в Европейския съюз са имали само едно дете – 49.8%. Това показват последните данни на “Евростат”. Колкото до останалите - 37.6% са отглеждали две деца, а едва 12.6% – три или повече.

Домакинствата с едно дете са били преобладаващи във всички страни членки на ЕС, с изключение на Нидерландия, където семействата с две деца са били повече.

България следва общата тенденция – най-малък е делът на семействата с три или повече деца. Те съставляват само 6.4% от всички български домакинства с деца – един от най-ниските дялове в ЕС. С по едно дете са 13%, а с две малко над 8%. 

Къде е България?

България е сред страните в ЕС, в които има най-малко деца на домакинство - 21.8%. Това означава, че в 78.2% от домакинствата в България през 2024 г. няма деца.

Страната ни се нарежда редом с Португалия (6.2%) и Италия (7.6%) по фактора с най-минимален брой многодетни семейства.

В другия край на класацията са Ирландия (20.6%), Швеция (18.1%) и Финландия (17.4%). В тези страни многодетните семейства са с най-висок дял сред домакинствата в ЕС.

В колко от домакинствата в ЕС живеят деца?

През 2024 г. в Европейския съюз е имало близо 202 милиона частни домакинства. Малко под една четвърт от тях (23.6%) са включвали деца, докато 76.4% не са имали деца.

Най-висок дял на домакинства с деца е отчетен в Словакия (35.6%), Ирландия (31.0%) и Кипър (28.6%). За разлика от тях, най-ниски дялове са регистрирани във Финландия (18.0%), Литва (19.6%) и Германия (20.1%).

Уточняваме, че когато става въпрос за домакинство това означава всички лица, които живеят заедно в едно жилище и споделят общ бюджет или бит (например храна, сметки, разходи).

Те не е задължително да са роднини. Домакинство могат да са: 

  • Едно лице, живеещо само.
     
  • Двама съквартиранти, които не са семейство.
     
  • Семейство с деца, живеещо заедно.
     
  • Възрастен родител и пълнолетно дете, делящи жилище.