
Искате ли порасналите ви деца да са уверени и успели? Внимавайте как ги хвалите, казва Дженифър Уолъс, която изследва токсичните видове родителско поведение.
Вместо да подчертавате техните постижения - като добра оценка в училище, се фокусирайте върху конкретни черти от характера, които помагат за успехите им, казва Уолъс.
“Когато забелязвате силните черти у другите и ги отличавате, това кара хората около вас да се чувстват значими,” казва тя пред CNBC.
За своята книга по въпроса за токсичните видове поведение на родителите Уолъс е разговаряла с детски психолози и е анализирала 6 500 родители в САЩ, работейки заедно с детския психолог от Харвард Ричард Уайсбoрд (самата Уолъс също има диплома от Харвардския университет.)
Изтъкването на честността, креативността и други положителни качества на децата често им помага да израстват по емоционално здравословни начини. Хората стават “по-силни и по-зрели не от това, че ги хвалят, а от това, че ги познават добре,” цитира тя Уайсбoрд.
“Трябва да видим какво, по своята същност, е ценно у тях,” казва Уолъс. “Нещата, които нямат нищо общо с външни постижения.”
Някои похвали засилват натиска
Хвалбите към децата за конкретни постижения може, всъщност, да навредят повече, отколкото да помогнат, казват някои психолози.
При много от децата и тийнейджърите, с които Уолъс е разговаряла, акцентът върху добрите оценки или спечелването на състезание е засилвало натиска и стреса, който изпитват да надграждат над тези постижения.
“Това се превръща в новото базово ниво и с времето просто не е устойчиво от гледна точка на тези деца“, казва Уолъс. „Похвалите започват да се усещат повече като натиск, като: ‘Сега ние очакваме от теб това.’”

Децата, които считат добрите оценки като резултат от усилията и силните черти на характера, вместо само от способностите, обикновено са по-успешни в бъдеще, показват проучвания.
По същия начин, децата се облагодетелстват значително, ако разбират, че родителите им ги ценят заради това кои са, а не само заради техните постижения, казва Уолъс.
По този начин тези деца могат да изградят увереност да се заемат с предизвикателни проекти, без да се страхуват от провал, както и способността да опитват отново, когато не им достигне малко.
“Вместо да хвалим децата, нека знаят, че ги виждаме такива, каквито са по същество и да ги опознаваме заради техните силни черти,” съветва експертът.
Как да разберете какво точно да кажете?
Уолъс отбелязва, че нейната стратегия е по-лесна на думи, отколкото на дела, отбелязва тя.
Установяването на силните черти от характера на вашето дете може да бъде трудно, а стресът от родителските грижи често може да насочи фокуса ви повече към това да се опитвате да коригирате неща, които възприемате като техни слабости.
“Ние смятаме, че е наша работа да подобрим слабите страни на нашите деца,” казва Уолъс. “Всъщност обаче, ние трябва да можем да забелязваме силните им черти, така че да подсилваме доброто у тях и да не сме толкова фокусирани върху негативните неща.”
Едно от нейните предложения е да се съберете като семейство и да попълните безплатния онлайн въпросник за установяване на силните черти на характера, разработен от психолозите Кристофър Питърсън и Мартин Селигман.
Това отнема около 10 минути и създава индивидуални профили за всеки човек, очертавайки 24 положителни силни черти, като смелост, креативност, доброта, хумор и социална интелигентност.
Обсъждането на резултатите като семейство може да ви помогне да установите и да говорите за начините, по които вашите деца ежедневно въплъщават конкретни силни черти, казва Уолъс.
Можете да помолите за мнение и учителите на вашето дете, защото те често имат умения да забелязват и отличават силните черти у децата. Уолъс казва, че прави това като допълва отзивите на преподавателите за нейните деца. Когато учител им напише комплимент, тя подчертава похвалата и добавя своя собствена бележка.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg