Цените на петрола нарастват днес, ограничавайки спада от миналата седмица, вследствие на опасенията относно разрастването на конфликта в Близкия изток след ракетния удар в окупираните от Израел Голански възвишения, за който Израел и САЩ обвиниха ливанска въоръжена групировка Хизбула.
Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпнаха с 29 цента, или 0.36%, до 81.42 долара за барел. Тези на щатския лек суров петрол отчитат ръст в цената от 19 цента, или 0.25%, до 77.35 долара за барел.
Миналата седмица брентът поевтиня с 1.8%, а WTI изгуби 3.7% от стойността си на фона на падащото търсене в Китай и надеждните за прекратяването на огъня в Газа.
В неделя кабинетът по сигурността на Израел упълномощи правителството на премиера Бенямин Нетаняху да вземе решение за "начина и времето" за отговор на ракетния удар от събота в Голанските възвишения, при който загинаха 12 тийнейджъри и деца.
Подкрепяната от Иран Хизбула отрича да стои зад атаката, която е най-смъртоносната в Израел или анексирана от Израел територия, откакто нападението на палестинската групировка Хамас на 7 октомври предизвика войната в Газа. Този сблъсък се разпространи на няколко фронта и рискува да се превърне в още по-голям регионален конфликт.

Израел се зарече да отмъсти срещу Хизбула в Ливан, а израелски изтребители поразиха цели в южен Ливан вчера.
"Опасенията относно ескалиращото напрежение в Близкия изток предизвикаха покупки на петрол, но ръстът бе ограничен от продължаващите опасения относно отслабващото търсене в Китай," заяви пред Reuters Тошитака Тадзава, анализатор във Fujitomi Securities.
Надеждите за примирие в Газа набират инерция в последните няколко седмици.
Израел обаче иска промени в плана за примирие в Газа и освобождаването на заложници от страна на Хамас, което усложнява сключването на сделка, която би сложила край на продължаващите 9 месеца сражения, които опустошиха територията, смятат официално лице от Запада, палестинец и двама египетски източници.
От гледна точка на търсенето, публикувани по-рано през месеца данни, които показаха, че общият внос на горива в Китай е паднал с 11% през първото полугодие на 2024 г., породиха опасения относно перспективите за по-общото търсене в Китай, която е най-големият вносител на суров петрол в света.
Междувременно, през миналата седмица щатските енергийни компании са увеличили броя на петролните и газовите си платформи във втора поредна седмица, увеличавайки месечния им брой с най-много от ноември 2022 г., показаха данни на компанията Baker Hughes.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Амасия: Древният град на османските принцове, който днес чупи рекорди с реколтата си от череши
преди 1 часЦените на петрола падат след напредък в преговорите между САЩ и Иран
преди 1 часДо 50 евро за вход във Венеция: Градът затяга мерките срещу свръхтуризма
преди 1 часИнвеститор планира изграждането на модерен ритейл парк в Русе
преди 2 часаRosey’s Mark: Как две сестри превърнаха българската роза в успешен бизнес и нова кулинарна тенденция?
21.06.2026"Можем да отпечатаме толкова тапети, че да залеем цяла София"
21.06.2026Прочети още
Поптодорова: Радев прави реверанси към Русия!
darik.bgПетров, „Прогресивна България“: Не завиваме към Русия!
darik.bg„Гласът на Радев е руски!“ Говори Стою Стоев, ПП
darik.bgЧестито лято! Ето как да се подготвим за летния сезон с малко дете
9meseca.bg