Цените на петрола паднаха с по над 2 долара на барел в азиатската сесия днес след като стана ясно, че ОПЕК+ ще ускори повишението на производството на суровината, което породи опасения за допълнително предлагане на пазара.
Фючърсите на петрола от сорта брент поевтиняха с 2.26 долара за барел, или 3.59%, до 59.03 долара за барл. Докато тези на щатския лек суров петрол (WTI) губят 2.36 долара, или 4.05% до 55.93 долара за барел.
Цените и на двата контракта паднаха до най-ниските си ниво от 9 април, след като ОПЕК+ взе решение да ускори ръста на добива на суровината във втори пореден месец, повишавайки производството през юни с 411 000 барела на ден.
Последното увеличение означава, че ръстът на производството за април, май и юни е общо от 960 000 барела на ден, което представлява отмяна на 44% от различните ограничения на добива в размер на 2.2 млн. барела на ден от 2022 г. насам, показват изчисления на Reuters.
"Решението на ОПЕК+ от 3 май да повиши производствените квоти с още 411 000 барела на ден за юни засилва пазарните очаквания, че глобалният баланс между търсене и предлагане се накланя към излишък," казва пред Reuters Тим Евънс, основател на Evans on Energy.
ОПЕК+ би могла напълно да отмени доброволните ограничения на добива до края на октомври, ако членовете ѝ не подобрят спазването на своите производствени квоти, според източници от организацията.

Според същите източници оказва натиск върху ОПЕК+ да ускори отмяната на ограниченията в производството, за да накаже Ирак и Казахстан за неспазване на техните производствени квоти.
От Barclays са занижили своята прогноза за брента с 4 долара за 66 долара за барел през 2025 г. и с 2 до 60 долара за барел за 2026 г., заради ускорената отмяна на ограниченията в производството от страна на OPEC+, посочва анализаторът на банката Амарприйт Сингх.
Междувременно, напрежението в Близкия изток нарасна, след като израелският премиер Бенджамин Нетаняху обеща ответен удар срещу подкрепяните от Иран бутновници хути, които изстреляха ракета, която се разби близо до летище „Бен Гурион“ в Тел Авив.
Министърът на отбраната на Иран Азиз Насирзаде заяви в неделя, че Техеран ще отвърне на удара, ако Съединените щати или Израел нападнат.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Амасия: Древният град на османските принцове, който днес чупи рекорди с реколтата си от череши
- Цените на петрола падат след напредък в преговорите между САЩ и Иран
- Обрат на колонката: Дизелът у нас поевтиня с 20 евроцента за месец
- История на българските мебели: От Възраждането до износ за над 600 млн. евро
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Радостина Танева, Холц и Марица Полимер: Рециклирането вече не е избор, а задължение за конкурентоспособния бизнес
преди 2 минНю Йорк остава №1, но Азия доминира: Къде живеят милиардерите през 2026 г.
преди 42 минКак се ражда фрапето и колко струва днес в родния му град Солун?
преди 45 минАмасия: Древният град на османските принцове, който днес чупи рекорди с реколтата си от череши
преди 2 часаЦените на петрола падат след напредък в преговорите между САЩ и Иран
преди 2 часаДо 50 евро за вход във Венеция: Градът затяга мерките срещу свръхтуризма
преди 2 часаПрочети още
Поптодорова: Радев прави реверанси към Русия!
darik.bgПетров, „Прогресивна България“: Не завиваме към Русия!
darik.bg„Гласът на Радев е руски!“ Говори Стою Стоев, ПП
darik.bgЧестито лято! Ето как да се подготвим за летния сезон с малко дете
9meseca.bg