Министерството на икономиката и индустрията разработва комплекс от мерки в подкрепа на българските компании в отговор на въведените от САЩ мита върху европейски стоки.
Това обяви министър Петър Дилов по време на изслушване в парламентарната комисия по икономическа политика и иновации.
На фокус са насърчаването на износа към алтернативни пазари, по-активното използване на търговските споразумения на ЕС с трети страни и засилването на ролята на Службите за търговско-икономически връзки (СТИВ) за откриване на нови възможности.
В изслушването участие взе и заместник-министърът на икономиката и индустрията Невена Лазарова.

Стратегия за подкрепа на износителите
Министър Дилов очерта основните стълбове в стратегията на министерството за запазване на конкурентоспособността на българската икономика. Сред ключовите мерки са:
- Насочване на износа към алтернативни пазари в и извън Европа.
- Засилване на ролята на СТИВ за идентифициране на нови търговски ниши.
- Подготовка на специализирани финансови инструменти от Българската агенция за експортно застраховане (БАЕЗ) в подкрепа на износителите.
Министърът изтъкна и значението на двустранните междуправителствени комисии като ефективен инструмент за насърчаване на търговията с български стоки в чужбина.
Оценка на икономическите ефекти
Още през април министерството, в сътрудничество с Икономическия институт на Българската академия на науките (БАН), е започнало работа по оценка на ефектите от американските мита. По думите на Петър Дилов, изчисленията показват значително въздействие.
Прекият ефект върху българската икономика се изчислява на 468 млн. евро, а косвеният се очаква да възлезе на 158 млн. евро, заяви министърът.

Партньорството с „Райнметал“
В отговор на въпрос относно подготвяния джойнт-венчър с германския отбранителен концерн „Райнметал“, Дилов потвърди, че преговорите са в напреднал етап. Той подчерта, че това партньорство ще открие нови хоризонти пред българската отбранителна индустрия.
Ще можем да участваме в доставките на НАТО и в превъоръжаването на партньорите. Не просто ще се запазят работните места в отбранителната индустрия, но и ще се разширят. Ще можем да произвеждаме нещо, което досега не сме могли, обясни министърът.
Очаква се голяма част от продукцията на бъдещото съвместно дружество да бъде предназначена за износ към страните от ЕС и НАТО. Всички бъдещи договори в сектора ще включват клауза за индустриално сътрудничество, за да може цялата българска отбранителна индустрия да се възползва и да генерира приходи.
Правителството потвърди и ангажимента си да запази и увеличи работните места във ВМЗ-Сопот. В момента в отбранителната индустрия у нас работят над 70 хил. души, като 5 хил. от тях са заети във ВМЗ.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Китай натиска пазара на фоа гра, воден от Франция и България
- Амасия: Древният град на османските принцове, който днес чупи рекорди с реколтата си от череши
- Цените на петрола падат след напредък в преговорите между САЩ и Иран
- Павел Езекиев: Всички гледат София, ние намерихме пет световни компании във Враца
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Китай натиска пазара на фоа гра, воден от Франция и България
преди 28 минBansko Nomad Fest 2026 събра над 1000 дигитални номади от 50 държави
преди 1 часВасилена Чолакова, Trusti: Средната „Гражданска отговорност“ у нас вече струва около 160 евро
преди 1 часРабота от вкъщи в ЕС: България е на дъното на класацията
преди 1 часРадостина Танева, Холц и Марица Полимер: Рециклирането вече не е избор, а задължение за конкурентоспособния бизнес
преди 2 часаНю Йорк остава №1, но Азия доминира: Къде живеят милиардерите през 2026 г.
преди 2 часаПрочети още
Поптодорова: Радев прави реверанси към Русия!
darik.bgПетров, „Прогресивна България“: Не завиваме към Русия!
darik.bg„Гласът на Радев е руски!“ Говори Стою Стоев, ПП
darik.bg