
Пясъчните котки бяха заснети за първи път в дивата природа едва преди седем години. Не е изненадващо, че изображенията на малките космати животни тогава се превърнаха в истински хит в интернет.
Малко хора бяха виждали тези обитаващи пустинята пухчета преди, а учените знаеха много малко за вида. Благодарение на нови изследвания обаче, това започва да се променя.
През март в Journal of Arid Environments беше публикувано четиригодишно проучване върху пясъчните котки. То предоставя най-големия набор от данни за тях и разкрива как тези неуловими същества оцеляват в сухи райони в Северна Африка, Близкия изток и Югозападна и Централна Азия.
На външен вид пясъчните котки са подобни на опитомените си роднини, но са малко по-малки и имат по-големи уши, с които слухтят за плячка. Макар и очарователни, те определено не стават за галене, предупреждава CNN.
Те са смъртоносни убийци, унищожители на гризачи и влечуги и дори на отровни змии.
„Те ядат по няколко животни на вечер, за да си осигурят нужните им калории и изобщо не пият вода“, казва д-р Грегори Бретон, управляващ директор на Panthera France - глобалната организация за опазване на дивите котки, и съавтор на изследването.
„Те разчитат на кръвта от плячката си, за да получават течности,“ допълва експертът.
Котките също така са изключително потайни. Пясъчният им цвят ги маскира в пустинната среда, те заравят изпражненията си и не оставят остатъци от плячка, а пясъкът бързо заличава отпечатъците от лапите им.
Тяхната неуловима природа без съмнение е една от причините, поради които пясъчните котки са толкова малко изследвани, казва Бретон.
Въпреки че видът е открит за първи път през 1858 г. – след като е забелязан в Северна Сахара от френски войник – оттогава има само няколко изследователски статии за него, много от които с оскъдни данни.
И все пак мистерията около пясъчната котка е това, което разпалва любопитството на Бретон, карайки го да започне изследване на вида през 2013 г. По-задълбоченото разбиране на вида може да помогне за опазването му.
Малките котки изминават огромни разстояния
Проучването, проведено в партньорство между Panthera, зоологическата градина в Кьолн и зоологическата градина в Рабат, се фокусира върху пустинен район в южната част на Мароко, където температурите могат да достигнат до 50 градуса по Целзий.
Екип от петима души, сред които учени и ветеринарен лекар, поставя нашийници на 22 пясъчни котки, благодарение на които ги следи и наблюдава между 2015 и 2019 г. Резултатите са удивителни, казва Бретон. „Отхвърляме много от предположенията, направени преди.“
Предишни проучвания показват, че пясъчните котки се движат в площ до 50 квадратни километра, но екипът на Бретън открива, че обхватът им е много по-голям – една пясъчна котка покрива площ от до 1758 квадратни километра за малко повече от шест месеца.
Докладът отбелязва, че пясъчните котки изглежда изминават по-големи разстояния от всяка друга котка с техния размер. Всъщност, те съперничат в това отношение на много по-големи котки, като лъвове, тигри и леопарди, казва Бретон.
Проучването показва, че пясъчните котки водят номадски начин на живот, премествайки се от един район в друг, в зависимост от валежите или условията на околната среда.
Въпреки че трябват още изследвания, за да се потвърди тази теория, Бретон вярва, че това би било „истински пробив“, тъй като не е известно други видове диви котки да са номади. „Пустинната среда е движещата сила зад техните навици и поведение“, добавя той.

Пясъчните котки са в опасност
Констатациите в доклада могат да имат сериозни последици за природозащитния статус на пясъчната котка.
Понастоящем видът е посочен като будещ „малко безпокойство“ от Международния съюз за опазване на природата (IUCN), но новата информация за размерите на местообитанията му може да означава, че популацията му е по-малка.
Бретон смята, че пясъчните котки може да са по-застрашени, отколкото се смяташе досега, „като се има предвид местообитанието им, ограничените ресурси и крехката екосистема“.
Той отбелязва, че тяхното пустинно местообитание е изключително крехко и уязвимо на изменението на климата. Има и местни заплахи - овчарски кучета понякога убиват пясъчни котки; домашни котки носят болести, опасни за дивите видове; налице е и незаконна търговия с тях.
Бретон вярва, че по-нататъшните изследвания ще бъдат от ключово значение за защитата на пясъчните котки и насърчава други учени да извършат подобни проучвания в целия ареал на вида.
„Трябва да разберем по-добре тяхното поведение, как се движат и използват ландшафта и ясно да идентифицираме заплахите“, завършва той.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 6 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 6 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 7 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 7 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 9 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg