Учени откриха нов вид птерозавър – летящо влечуго, извисявало се над динозаврите преди повече от 200 милиона години.

Челюстната кост на древното влечуго е била открита в Аризона през 2011 г., но съвременните техники за сканиране едва сега разкриха подробности, показващи, че то принадлежи към нов за науката вид.

Изследователският екип, ръководен от учени от Националния природонаучен музей на Смитсониън във Вашингтон, е кръстил съществото Eotephradactylus mcintireae, което означава „богиня на зората с пепеляви крила“.

Това е препратка към вулканичната пепел, която е помогнала за запазването на костите му в древно речно корито, съобщава BBC.

Подробности за откритието са публикувани в списание Proceedings of the National Academy of Sciences.

Най-ранният птерозавър, открит в Северна Америка

На възраст около 209 милиона години, това се смята за най-ранния птерозавър, открит в Северна Америка.

„Костите на триаските птерозаври са малки, тънки и често кухи, така че се унищожават, преди да се фосилизират“, обясни д-р Клигман.

Мястото на това откритие е фосилно находище в пустинен пейзаж от древни скали в Националния парк „Вкаменена гора“.

Преди повече от 200 милиона години това място е било речно корито и слоеве от седименти постепенно са улавяли и са съхранявали кости, люспи и други доказателства за живот по онова време.

Реката е текла през централния регион на това, което е било суперконтинента Пангея, образувал се от всички земни суши.

Челюстта на птерозавра е само една част от колекция от фосили, открити на същото място, включително кости, зъби, рибени люспи и дори фосилизирани изпражнения (известни също като копролити). Според д-р Клигман:

„Способността ни да разпознаваме кости на птерозаври в тези древни речни отлагания предполага, че може да има други подобни отлагания от триаски скали по света, които също могат да съхранят кости на птерозаври.“

Изучаването на зъбите на птерозавъра също така даде улики за това какво би яло крилатото влечуго с размерите на чайка. „Те имат необичайно висока степен на износване на върховете си“, обясни д-р Клигман, което предполага, че този птерозавър се е хранил с нещо с твърди части на тялото.

Най-вероятната плячка, каза той пред BBC News, са били примитивни риби, които биха били покрити с броня от костни люспи.

Моментна снимка на древна екосистема

Учените казват, че мястото на откритието е запазило „моментна снимка“ на екосистема, където групи от животни, днес изчезнали, включително гигантски земноводни и древни роднини на крокодили, са живели редом с видове, които бихме могли да разпознаем днес, включително жаби и костенурки.

Този фосилен пласт, каза д-р Клигман, е запазил доказателства за еволюционен „преход“ преди 200 милиона години.

„Виждаме групи, които са процъфтявали по-късно, да живеят редом с по-стари животни, които не са стигнали до триаския период. Фосилни пластове като тези ни позволяват да установим, че всички тези животни действително са живели заедно.“