
Нова специалност „Здравен и делови туризъм и икономика“ разкрива Университетът за национално и световно стопанство за учебната 2024/2025 година. Тя е в образователно-квалификационна степен „бакалавър“ и ще се изучава само в дистанционна форма (онлайн), платено обучение.
Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров приветства екипа на катедра „Икономика на туризма“ за новосъздадената специалност, която е подготвяна години наред след внимателно проучване на всички аспекти на туризма и необходимостта от промени в образованието по отношение на тази бързо развиваща се област.
„Туризмът е универсален език, на който говори целият свят. Туризмът ни обединява, туризмът ни свързва. Новата специалност „Здравен и делови туризъм и икономика“ е насочена не само към български, но и към чуждестранни студенти, ако държавата улесни този процес за приемането им. Сега изникват проблеми с визи, с признаване на образованието, пречки, които би трябвало да отпаднат“.
Проф. д-р Мариана Янева, ръководител на катедра „Икономика на туризма“, представи екипа на програмата - доц. д-р Ася Панджерова, проф. д-р Еленита Великова, проф. д.н. Таня Парушева, както и младите колеги гл. ас. д-р Светослав Калейчев, научен секретар на катедрата, гл. ас. д-р Никола Гайдаров и ас. д-р Ралица Георгиева, ас. д-р Вероника Денизова, която - освен преподавател, е и журналист в Bloomberg TV Bulgaria, а другите нейни колеги са управители на хотелски вериги или спа комплекси и съчетават академичните знания с практическото познание.
В екипа на новата специалност са и представителите на бизнеса - Недялка Пенева, директор „Човешки ресурси“ в хотел InterContinental Sofia, и д-р Владимир Бойчев, лекар, експерт по здраве и фармация, доктор по икономика, и двамата възпитаници на УНСС.
Проф. д-р Мариана Янева, ръководител на катедра „Икономика на туризма“, посочи:
„Раждането на тази специалност е един дългогодишен труд. Тя е в резултат на множество дискусионни срещи на Катедрата с представители на туристическия бизнес и водещи експерти, участия в проекти, подготвяне на дисертации, публикации. В резултат на всичко това ние констатирахме, че приоритетни за България са здравният и деловият туризъм, а тяхното съчетаване би довело до още по-голям интерес към България. Първоначално мислехме да я наречем „Здравен, делови и развлекателен туризъм“, но впоследствие се спряхме на „Здравен и делови туризъм и икономика“.
Проф. д-р Еленита Великова акцентира върху ролята на здравния туризъм и приноса му за развитието на икономиката на страната.
„Годишният оборот на България от Wellness Economy е 5 милиарда долара от 11 туристически сектора, свързани със здравен туризъм, спа, здравословно хранене, спорт и др. Тези огромни средства трябва да се управляват правилно и това е една от причините за създаването на тази специалност. Обучението в „Здравен и делови туризъм и икономика“ е насочено към представителите на туристическия бизнес и техните служители, които нямат туристическо образование, но имат опит в туризма. Хора, чиито семейства имат собствен туристически бизнес и търсят специализирани познания и такива, които вече работят в туристическия бизнес, запознати са с общата специфика на туристическия пазар и целят да придобият специализирани познания“.
Д-р Владимир Бойчев говори за многобройните фактори, които ни поставят на едно от първите места по заболявания и по смъртност и за необходимостта от цялостна промяна на нагласите в общественото здравеопазване, а доц. д-р Ася Панджерова акцентира на предимствата на обучението онлайн, което е достъпно от всяка точка на света според новите туристически концепции на Bleisure Tourism и Tourism Work Nomads. То е предпочитано не само от по-възрастните студенти, но и от младите, защото дава възможност едновременно за работа и за учене.
Проф. д.н. Таня Парушева обясни, че обучението е 4 години, включва 40 дисциплини, средно по 10 на година, с изключително редуциран хорариум - до 9 часа лекции по всяка дисциплина.
Изучаваните дисциплини включват обучение по медицински, термален, спа туризъм, социална психология и туристическо поведение на бизнес туристите, туристически пакети по здравен, делови и развлекателен туризъм, устойчив културен туризъм, връзки с обществеността и други.
„Програмата е насочена към новите приоритети на потребителите, които са в съчетаването на здраве, бизнес и изживявания. Целта е да се формира целогодишен бранд по продуктово предлагане на по-висок клас продукти като термалния, балнео, спа, уелнес, бизнес и развлекателния туризъм. Това ще доведе и до създаване на работни позиции с целогодишна заетост и по-високи доходи“.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 6 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 7 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 7 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 9 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg