
Нивото на повече от половината от големите езера и водоеми по света е намаляло от началото на 90-те години насам, като основната причина за това са климатичните промени.
Фактът засилва опасенията относно наличието на вода за селското стопанство, водноелектрическите централи и консумацията, сочи ново проучване.
Екип от международни учени съобщава, че някои от най-важните сладководни ресурси в света - от Каспийско море до южноамериканското езеро Титикака, са губили общо по около 22 гигатона вода годишно в продължение на близо три десетилетия години.
Това е около 17 пъти колкото езерото Мийд - най-големия водоем в САЩ.
Фангфанг Яо, хидролог от Университета на Вирджиния и основен автор на публикуваното в журнала Science проучване, казва, че 56% от спада при природните езера се дължи на затоплянето на климата и на човешкото потребление, като затоплянето "е с по-голям дял".
Климатолози смятат, че като цяло сухите райони по света ще стават още по-сухи заради климатичните промени, а влажните райони ще стават по-влажни, но проучването установява значителна загуба на вода, дори и във влажни области. "Това не трябва да се пренебрегва," казва Яо.
Учените са анализирали близо 2 000 големи езера, използвайки сателитни изчисления в комбинация с климатични и хидроложки модели.
Те са установили, че неустойчивото потребление от страна на човека, промените при валежите и оттичанията, утаяването и повишението на температурите, са понижили нивата на езерата в световен мащаб, като при 53% от тях се отчита спад в периода 1992 – 2020 г.

Близо 2 милиарда души, които живеят в района на пресъхващо езеро, са пряко засегнати, а много региони се сблъскаха с недостиг на вода в последните години.
Учени и природазащитници отдавна твърдят, че е необходимо да се предотврати глобалното затопляно отвъд 1.5 градуса по Целзий, за да се избегнат най-катастрофалните последици от климатичните промени. Светът в момента се затопля с темп от около 1.1 градуса по Целзий.
Новото проучване установява, че неустойчивото човешко потребление е намалило нивото на водоеми, като Аралско море в Централна Азия и на Мъртво море в Близкия изток, докато езера в Афганистан, Египет и Монголия са засегнати от повишаващите се температури, което може да увеличи загубата на вода в атмосферата.
Водните нива са се повишили при една четвърт от езерата, което често е в резултат от изграждането на язовир в отдалечени райони.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg