
Много части на света страдат от бързо изчерпване на подземните запаси от вода, на която милиарди хора разчитат за пиене, напояване и други цели.
Това сочат данните от ново изследване, което анализира милиони измервания на нивото на подпочвените води от 170 000 кладенци в повече от 40 страни. Това е първото проучване, показващо какво се случва с нивата на подпочвените води в глобален мащаб, съобщава CNN.
То ще помогне на учените да разберат по-добре какво въздействие оказват хората върху този ценен подземен ресурс - или чрез прекомерна употреба, или косвено от промени във валежите, свързани с изменението на климата.
Подпочвените води, съдържащи се в пукнатини и пори в пропускливи скални тела, известни като водоносни хоризонти, са спасение за хората, особено в части на света, където валежите и повърхностните води са оскъдни, като Северозападна Индия и Югозападните Съединени щати.
Намаляването на подпочвените води може да затрудни достъпа до прясна вода за пиене или за напояване, както и да причини слягане на почвата.
Авторите на изследването установяват, че нивата на подпочвените води са намалели между 2000 и 2022 г. в 71% от 1693 водоносни системи, включени в изследването, като нивата на подземните води падат с повече от 0.1 метра годишно в 36%, или 617 от тях.
Водоносният хоризонт Ascoy-Soplamo в Испания има най-бързия темп на спад в събраните данни - среден спад от 2.95 метра на година, казва съавторът на изследването Скот Ясечко, доцент в Калифорнийския университет Санта Барбара.
Няколко водоносни системи в Иран са сред тези с най-бърз темп на спад на подземните води, добавя той.
Екипът не успява да събере данни от голяма част от Африка, Южна Америка и Югоизточна Азия поради липса на мониторинг, но Ясечко посочва, че проучването включва страните, в които се извършва най-глобалното изпомпване на подземни води.

Добрите примери
Изследването подчертава и някои успешни истории от Банкок, Аризона и Ню Мексико, където подпочвените води са започнали да се възстановяват след интервенции за по-добро регулиране на използването им или пренасочване на водата за попълване на изчерпаните водоносни хоризонти.
„Бях впечатлен от умните стратегии, въведени за справяне с изчерпването на подземните води на няколко места по света, въпреки че тези „добри новини“ са много редки“, казва Ясечко.
За да разбере дали спадовете, наблюдавани през 21-ви век, се ускоряват, екипът получава достъп до данни за нивата на подпочвените води от 1980 до 2000 г. за 542 от водоносните хоризонти в проучването.
Те установяват, че спадовете в нивата на подпочвените води са се ускорили през първите две десетилетия на 21-ви век за 30% от тези водоносни хоризонти, изпреварвайки спадовете, регистрирани между 1980 и 2000 г.
„Тези случаи на ускоряване на спада на нивото на подпочвените води са повече от два пъти по-разпространени, отколкото може да се очаква от случайни колебания при липса на систематични тенденции в двата периода от време“, се отбелязва в проучването.
Доналд Джон Макалистър, хидролог от Британската геоложка служба, смята, че това е наистина „впечатляващ“ набор от данни, въпреки някои пропуски. „Тази глобална компилация от данни не е правена преди със сигурност в този мащаб, поне доколкото ми е известно“, казва той.
„Подземните води са невероятно важен ресурс, но тъй като не можем да ги видим, повечето хора не мислят за тях. Предизвикателство е постоянно да удряме барабана на политиците – че имаме този ресурс, за който трябва да се грижим и който можем да използваме, за да изградим устойчивост и да се адаптираме към изменението на климата,“ допълва той.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg