Димитровградският торов завод Неохим преминава към годишен планов ремонт без пуск на инсталациите, поради спрените редица производствени цехове на територията му.
Към днешна дата производствени инсталации на цеховете за производство на амоняк, азотна киселина, амониев нитрат, амониев бикарбонат и електроенергия не работят.
Спряното производство доведе до влошаване на финансовите резултати на компанията. За първото тримесечие на 2023 г. Неохим АД обяви консолидирана загуба от 9.7 млн. лв. спрямо печалба в размер на 64.4 млн. лв. година по-рано.
Дружеството свиква общо събрание на акционерите на 21 юни. Основна точка в дневния ред предвижда гласуване на предложение за разпределение на дивидент.
Първоначално сумата беше определена на 12.9 млн. лв., но по предложение на един от основните акционери - Феборан ЕООД, нарасна до 17.58 млн. лв. Вместо планираните по 5 лв. брутен дивидент на акция на общото събрание ще се гласува за дивидент от 6.80 лв. за лот.
От началото на 2023 г. книжата на Неохим АД поевтиняват с 6.86%, до 38 лв. за брой. При настоящата цена дивидентната доходност възлиза на повече от 17%.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Bansko Nomad Fest 2026 събра над 1000 дигитални номади от 50 държави
преди 46 минВасилена Чолакова, Trusti: Средната „Гражданска отговорност“ у нас вече струва около 160 евро
преди 59 минРабота от вкъщи в ЕС: България е на дъното на класацията
преди 1 часРадостина Танева, Холц и Марица Полимер: Рециклирането вече не е избор, а задължение за конкурентоспособния бизнес
преди 1 часНю Йорк остава №1, но Азия доминира: Къде живеят милиардерите през 2026 г.
преди 2 часаКак се ражда фрапето и колко струва днес в родния му град Солун?
преди 2 часаПрочети още
Поптодорова: Радев прави реверанси към Русия!
darik.bgПетров, „Прогресивна България“: Не завиваме към Русия!
darik.bg„Гласът на Радев е руски!“ Говори Стою Стоев, ПП
darik.bg