Ниската финансова култура и невъзможността да се пести поради скромните доходи на домакинствата у нас са основните причини за малките инвестиции на българите на капиталовия пазар у нас и в чужбина. 

Според различни източници, едва между 2 и 3% от населението в България разполага с инвестиции във финансови инструменти – акции, взаимни фондове, борсово-търгувани фондове (ETF-и) и други. 

Каква е ситуацията по света, според класацията на HelloSafe, базирана на анализа на 32 държави?

На дъното на ранглистата са Мароко и Мексико (по 1%), както и Филипините с 2 на сто. След това се нареждат Аржентина, Полша и Белгия (по 5 на сто), Индия и Австрия (с по 6%), Италия и Китай със 7 на сто, както и Сингапур, и Бразилия (по 8%). 

Къде процентът на инвестиращите е над 10? 

Развитието на платформите за търговия през последните години, ниските такси на борсово-търгуваните фондове, както и търсенето на по-доходоносни инструменти, в сравнение с банковите депозити, кара все повече хора да се насочват към капиталовите пазари. 

Според изнесените данни, 13 на сто от населението на Испания и Тайван притежава инвестиции във фондове или акции, както и 14% в Хонконг, Южна Африка, Нидерландия и Германия. 

Данните са по-високи (15%) за Португалия, Франция и Япония, докато във Виетнам всеки шести (16%) разполага с вложения на борсите. 

Още по-активни в инвестициите си са гражданите на Ирландия (17%), Швейцария (18%) и Финландия (19%), както и тези на Русия и Швеция, където всеки пети притежава подобно вложение. 

Кои държави попадат в топ 5? 

САЩ и Канада заемат челните две места в класацията на най-инвестиращите на фондовите борси нации със съответно 55 и 49%. Следва Австралия с 37% и Великобритания, където инвестиции на капиталовите пазари притежават 33 на сто от населението. 

Топ 5 се допълва от Нова Зеландия с 31 на сто.