
НАСА обмисля използването на лазери и управлявани от Земята „космически влекачи“ за премахване на отпадъците в орбитата на планетата, съобщава Forbes.
Някои експерти смятат, че около Земята има трилиони останки, които се задържат в обрита и застрашават сателитите и останалите космически апарати.
Предполага се, че около планетата обикалят поне 100 трилиона парчета "космически боклук".
Според НАСА, наземни и космически лазери могат да се използват за изтласкването на космическите отпадъци извън орбитата на Земята.
Другият възможен метод включва космически влекачи - кораби, които могат ръчно да преместват обекти. Ракетите също са потенциален вариант за разрешаването на проблема.
Премахването на космическите отпадъци е необходимо, тъй като боклукът в орбитата на Земята представлява заплаха за орбиталните спътници и изходящия космически трафик, казват още от НАСА.
С отстраняването на 100 000 парчета от тези остатъци, могат да се избегнат потенциални щети за приблизително 23 милиона долара.

По-големите отломки може да изискват използването на ракети, въпреки че тази опция е една от най-сложните и най-рисковите, според учените. Те смятат, че най-удачно би било използването на наземни или космически лазери за по-малките отломки и космически влекачи за по-големите.
НАСА предполага, че усилията за облекчаване на проблема могат да постигнат нетни ползи за по-малко от десетилетие, след като се вземе решение за конкретния метод. Какъвто и подход да се избере обаче, той ще изисква сътрудничество с правителството и военните на САЩ.
Според Европейската космическа агенция, има 130 милиона парчета космически отпадъци, които в момента се следят в орбитата на Земята, но, според НАСА, броят им е многократно по-голям, тъй като някои от тях не са проследими.
Космическите отпадъци се превърнаха в нарастващ проблем за орбиталните сателити, тъй като все повече обекти се изстрелват от Земята. От 1957 г. насам е имало 6370 изстрелвания на ракети, които са поставили повече от 15 000 сателита в орбитата на Земята, според Европейската космическа агенция.
Частите от отломки са резулатат от различни събития, включително разпадане на апарати, експлозии и сблъсъци на космически кораби. Натрупването на космически отпадъци е подобно на пластмасовото замърсяване в океаните, което се е увеличавало с времето.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg