
Най-скъпият дом за продажба в САЩ беше пуснат на пазара през миналата седмица с цена от 295 млн. долара. Имението Gordon Pointe е разположено на площ от 36 декара в Нейпълс, щата Флорида, в заможен район на име Порт Роял.
Имотът включва основна къща с шест спални, която е с площ от 1 070 кв. м. Две къщи за гости с площ от по 510 кв. м увеличават общото жилищно пространство на имението до над 2 100 кв. м.
И трите къщи се намират на полуостров, който разполага с близо 500 метра брегова линия, обособено място за частна яхта и док във формата на буквата T.
Внушителната цена на имота (138 854 долара на кв. м) не е свързана толкова с неговата площ, а с уединението, бреговата линия и рядката възможност за сериозно строителство, казва пред CNBC имотният агент Лейтън Кандлър.
Според обявата, на парцела могат да бъдат построени 18 500 кв. м жилищни площи, което означава, че земята разполага с огромен неизползван потенциал.
“В този имот могат да се построят осем къщи на бреговата линия,” казва Кандлър. Парцелът може да бъде разделен след придобиването му, но Кандлър смята, че е по-вероятно купувачът да го запази като частен семеен комплекс.
Площта на имота от 36 декара е съставена от съседни парцели, първият от които е купен през 1985 г. от Джон и Родора Донахю. Джон Донахю е съосновател на базираната в Питсбърг компания за управление на инвестиции, която сега носи името Federated Hermes и управлява активи за над 758 млрд. долара.
След тази първа покупка през 1985 г. семейство Донахю продължава да купува още земя от полуострова и не спира, докато не го придобива целия. Т-образният док е с капацитет за шест лодки, а семейство Донахю изгражда и място за частна яхта с площ 7 на 15 метра и дълбочина близо 2.5 метра.

Може ли Gordon Pointe да бъде купено за 295 млн. долара?
По данни на Realtor.com, средната продажна цена на имотите в Порт Роял е 24.1 млн. долара.
Най-скъпият имот преди Gordon Pointe излиза на пазара през декември с цена от 45 млн. долара, или 46 380 долара на кв. м. Междувременно, празен парцел с площ от близо 6 декара в съседство с Gordon Pointe стои на пазара от година с цена от 63 млн. долара.
Вторият най-скъп имот, който се продава в САЩ в момента, е пентхаус апартамент в Ню Йорк, излязъл на пазара през септември 2022 г. Жилището е на три етажа, предлага изглед към Сентръл парк и е с площ от 1 625 кв. м. Продажната му цена е 250 млн. долара.
Апартаментът престоя 12 месеца на пазара без да намери купувач. След това цената беше намалена с 55 млн. долара, или 22%. Имотът все още търси купувач с цена от 195 млн. долара.
Подобна съдба имаше и имение със седем спални в Лос Анджелис, известно с името Casa Encantada. Имотът, който се намира в престижния район Бел Еър, е собственост на авторката на детски книги Карън Уиник, вдовица на покойния милиардер и финансист Гари Уиник.
Имението беше обявено за продажба през миналия юни с цена от 250 млн. долара. След като не успя да привлече купувач, имотът беше свален от пазара, за да се появи отново през ноември, а цената му бе намалена с 55 млн. долара. Настоящата му цена е 195 млн. долара.

Продажбата на имот за деветцифрена сума може да отнеме месеци и дори години и това не отразява непременно способностите на брокера.
Имотният консултант Джонатан Милър, президент на Miller Samuel, е анализирал 10 имотни сделки в САЩ на стойност 150 млн. долара или повече и е установил, че много от тях не са били публични. Това прави проследяването на промените в цената почти невъзможно.
Вероятно обаче не е изненада, че има много милиардери, участвали в тези сделки, в това число основателят на хеджфонд Кен Грифин, основателят на Amazon Джеф Безос, съоснователят на Oracle Лари Елисън и мегаинвеститорът Марк Андреесен, които купуват имоти за деветцифрени суми в извънпазарни сделки.
При една от тези 10 мегасделки, анализирани от Милър, имотът излиза официално на пазара, а историята на цената му е интересна.
През 2017 г. имение в Лос Анджелис, известно като Chartwell Estate, е обявено за продажба с цена от 350 млн. долара. То престоява известен период на пазара без да намери купувач, като цената постепенно е свалена до 195 млн. долара.
През 2019 г. имението е купено за 150 млн. долара от Локлън Мърдок - изпълнителен председател и главен изпълнителен директор на Fox Corp и син на медийния магнат Рупърт Мърдок.
В тази класация попада и друга мегасделка. Имение в Малибу, което никога не е излизало на пазара, чиято цена е била 295 млн. долара, според The Wall Street Journal. То е придобито от Джей Зи и Бионсе през 2023 г. на цена от 190 млн. долара.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Историята на най-скъпия парцел в света, който струва 5 млрд. долара и пак се продаде (ВИДЕО)
- Антон Андонов, ЕРА: От 1 януари всяка продажба на имот изисква сертификат за енергийна ефективност или има глоба
- Луксозната модна марка, която е добре подготвена за търговска война
- Riyadh Air представи първата си класа, с която ще конкурира Emirates и Qatar Airways
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg