
Националният парк Sagarmatha в Непал защитава южните склонове на връх Еверест - най-високия в света, изправящ се на 8849 метра.
Националният парк Canaima във Венецуела е дом на водопада Ейнджъл Фолс - най-високия в света, спускащ се от 979 метра.
Простиращ се на 400 квадратни километра, археологическият парк Angkor в Камбоджа може да се похвали с най-големия религиозен паметник в света и най-големия древен разрушен метрополис.
Но най-голямото нещо относно националните паркове не е техният колосален размер.
По-голям от Делауеър и приблизително със същия размер като Уелс, Yellowstone е смятан за огромен, когато става първия национален парк в света през 1872 г.

Експлозията на нови защитени територии в края на 20-и и началото на 21-и век обаче засрамва по-старото поколение национални паркове, когато става дума за размер. Някои от новобранците са повече от 50 пъти по-големи от Yellowstone.
Ето един поглед към най-големите национални паркове на всеки континент, представен от CNN.
Северна Америка
Простиращ се на почти половината от най-големия остров в света, Northeast Greenland National Park в момента е най-големият национален парк в света и най-голямата наземна защитена зона.
Трудно е да си представите площта му – 972 000 квадратни километра, което го прави по-голям от всички държави-членки на ООН, освен 29.
Огромната гренландска ледена покривка обхваща по-голямата част от парка, но има и дълга, пресечена брегова ивица, която е дом на мускусни говеда, полярни мечки и много други арктически същества.
Най-добрият начин да стигнете до парка от Итокортормит - най-близкия град, е с лодка през лятото, а през зимата с кучешки впряг в компанията на местни ловци.
Южна Америка
Най-големите паркове в Южна Америка се намират в най-слабо населените региони на континента - Амазонка и Патагония.
Действащият шампион е Chiribiquete National Park в Югоизточна Колумбия (43 000 квадратни километра). Защитавайки огромен участък от тропическите гори на Амазонка, тепуи с плоски върхове и диви реки, паркът изглежда като излязъл от „Джурасик парк“, а не като модерен пейзаж.
Може да няма динозаври, но мястото е обитавано от други хищници.
Наричан „Малока (Дългата къща) на ягуара“ от местните коренни жители, паркът пази широка гама от флора и фауна, както и повече от 75 000 древни скални рисунки, някои от които са изобразени преди повече от 24 000 години.
Австралия
Най-големият природен резерват в Австралия е чисто нов. Покриващ 36 000 квадратни километра, Munga-Thirri-Simpson Desert National Park е обявен за защитена територия през 2021 г., за да предпази изключително красивите пустинни пейзажи на далечна Северна Южна Австралия.
Той включва едни от най-големите полета с дюни в света, акациеви гори, тревни площи със спинифекс, и плая (сухи) езерни вериги.
Освен за повече от 150 вида птици, паркът осигурява сухо местообитание за малки торбести животни (много от тях нощни), динго, диви камили и перенти (най-големия гущер в Австралия).
В момента в него няма съоръжения за посетители и павирани пътища - всеки, който се впусне сам в пустинята Simpson, трябва да е добре запознат с оцеляването на подобно място. Поради екстремните горещини, защитената зона е затворена през лятото.
Азия
Въпреки че е най-големият континент, Азия изостава в класацията на най-големите национални паркове в света.
Създаден през 2021 г., китайският Sanjiangyuan National Park сега е най-големият (123 100 квадратни километра), заемайки колосална част от Тибетското плато, подхранващо изворите на реките Яндзъ, Ланцанг и Жълтата река.
Груби и отдалечени, планините приютяват набор от редки, застрашени или уязвими животински видове - от снежни леопарди и хималайски вълци до дивия як и алпийския мускусен елен. Паркът включва и културни обекти.
Европа
Предвид малкия си размер, в сравнение с други континенти, много от най-големите паркове в Европа изглеждат недоносчета, в сравнение с останалите. Но това не означава, че са малки.
Най-големият е исландският Vatnajökull National Park (14 141 квадратни километра). Резерватът олицетворява духа на острова „огън и лед“ - страна на вулкани и горещи извори, фиорди и ледници, която е лесно да изследвате сами или чрез екскурзии с водач.
Африка
Някои от най-високите и големи пясъчни дюни в света са разположени в централната част на Namib Naukluft National Park в Западна Намибия - най-големия в Африка с площ от 49 768 квадратни километра.
Дюните – някои от които с височина повече от 200 метра, са създавани в продължение на хилядолетия от ветровете на сушата, отлагащи пясък върху най-старата пустиня в света.
Лесен за изследване със собствено превозно средство, главният път на парка води до оживените дюни Sossusvlei и фотогеничния Dead Vlei с призрачната му гора. Полетите с балон с горещ въздух предлагат гледка от птичи поглед към страхотния пустинен пейзаж.

Освен с легендарните си дюни, Namib Naukluft е известен със своите пустинни каньони, осеяни с корабокрушения от морското крайбрежие, както и с флората и фауната, адаптирали се към едно от най-сухите места на Земята.
Въпреки че не е национален парк сам по себе си, най-голямата защитена зона в Африка е Kavango-Zambezi Transfrontier Conservation Area (520 000 квадратни километра), създадена през 2012 г., за да защити части от Замбия, Зимбабве, Мозамбик, Ангола и Намибия.
Антарктика
Долният край на планетата все още не може да се похвали с национални паркове, а единственият официален природен резерват на Антарктида е Ross Sea Marine Protected Area.
Създаден през 2016 г., резерватът обхваща 1.55 милиона квадратни километра и е дом на милиони полярни животни, включително пингвини, китове, тюлени и морски птици.
В някакъв момент в бъдещето целият континент може да се превърне в Антарктически световен парк. При 14.2 милиона квадратни километра, това би го направило около 10 пъти по-голям от всеки друг резерват.
„През 80-те години на миналия век неправителствени организации популяризираха идеята Антарктида да бъде определена за световен парк“, казва Клеър Крисчън, изпълнителен директор на Коалицията за Антарктика и Южен океан. "Но това не се случи."
Вместо това страните подписват ново международно споразумение за опазване на околната среда, което забранява добива и установява правила за минимизиране на въздействието върху природата от туризма и научноизследователските дейности в Антарктика.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg