
Най-голямата компания, производител на храни и напитки в света – Nestlé, обяви, че цените на основни хранителни продукти ще продължат да нарастват тази година, като това беше поредното предупреждение от гигант в сферата на потребителските продукти.
Производителят на Nescafé и KitKat увеличи цените с 8.2% през 2022 г., но заяви, че това не е достатъчно, за да компенсира повишението на собствените си разходи, които се отразяват на печалбата на компанията.
“Все още сме в ситуация, в която работим по брутния марж на печалба и подобно на всички потребители по света, ние бяхме засегнати от инфлацията, а сега се опитваме да отстраним пораженията, които бяха нанесени,” заяви главният изпълнителен директор на Nestlé Марк Шнайдер.
Увеличенията на цените ще бъдат “много таргетирани” и ще се прилагат само там, където “инфлацията при разходите ги оправдава,” допълни Шнайдер, но отказа да посочи кои от 2 000-те марки на компанията, които обхващат най-различни продуктови категории - от замразени храни през сладкарски изделия до бебешки млека, биха били засегнати.
Unilever, Coca-Cola, Heineken, Colgate-Palmolive и Procter & Gamble вече обявиха, че ще увеличат допълнително цените на стоките си през тази година, на фона на нарасналите разходи за суровини, енергия и труд.
Разходите за суровини, като енергия, млечни и зърнени продукти, остават високи, въпреки че отстъпиха от върховите си нива. Разходите за труд и логистика също са се повишили. Това означава, че цените на стоките в магазините е малко вероятно да се понижат скоро.
“Вероятно сме преминали пика на инфлацията, но все още не сме достигнали пиковите цени,” казва главният финансов директор на Unilever Греъм Питкътли.
Хранителните продукти, в това число и сладоледът, ще поскъпнат значително през 2023 г., заяви главният изпълнителен директор на компанията Алън Джоуп.
Базираната във Великобритания Unilever, която произвежда майонезата Hellman’s, бульоните Knorr и сладоледа Ben & Jerry’s, повиши цените с 13.3% през последните три месеца на 2022 г., като това беше осмо поредно тримесечие, в което продуктите на компанията поскъпват.

Компаниите за потребителски стоки трябва да поддържат деликатен баланс. От една страна, увеличаващите се разходи намаляват маржовете им на печалба, а от друга - с прекалено агресивното повишение на цените рискуват да отблъснат потребителите.
От Unilever обявиха, че увеличенията на цените са довели до понижение на продажбите с 2.1% през 2022 г. Nestlé също отчете спад в продажбите за второто полугодие на 2022 г., което отчасти се дължи на ценообразуването.
Междувременно, от Heineken обявиха, че очакват да продадат по-малко бира в Европа тази година заради “рязкото” повишение на цените, свързано с енергийните разходи.
Тъй като потребителите се опитват да ограничат разходите си за хранителни продукти, собствените марки на търговците на дребно може да се окажат победители в настоящата ситуация. Walmart, например, отчита ръст в продажбите на собствените ѝ марки, а тази тенденция се забелязва и в Европа.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Temu казва, че доставя само от САЩ. Това не означава, че продуктите са произведени там
- Как мога да се снабдя със стартов комплект с евромонети с българска национална страна преди въвеждане на еврото?
- Инфлацията в еврозоната остава без промяна през април
- Microsoft също вдига цените на игралните конзоли Xbox
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 7 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 8 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 10 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg