Очаква се метеорит, който е най-голямото известно парче от Марс на Земята, да достигне цена до 4 млн. долара, когато бъде предложен на търг по-късно този месец.

Известен като NWA 16788, метеоритът тежи 24.5 кг и по-масивен, в сравнение с повечето марсиански метеорити, които обикновено са малки фрагменти, съобщи аукционна къща Sotheby's.

Метеоритите са това, което остава, когато комета, астероид или метеороид оцелее след преминаването си през земната атмосфера.

Открит през ноември 2023 г. в отдалечения регион Агадес в Нигер, NWA 16788 е „монументален екземпляр“, който е с около 70% по-голям от следващото най-голямо парче от Марс, откривано някога на Земята, според Sotheby's.

Той е и изключително рядък: само около 400 марсиански метеорита са били откривани на Земята.

„NWA 16788 е откритие от изключително значение – най-големият марсиански метеорит, откриван някога на Земята, и най-ценният по рода си, предлаган някога на търг“, казва Касандра Хатън, заместник-председател на отдела по наука и естествена история в Sotheby's.

„Изветрял от пътуването си през пространството и времето, огромният му размер и безпогрешният му червен цвят го отличават като находка, случваща се веднъж на поколение. Този забележителен метеорит осигурява осезаема връзка с Червената планета – нашия небесен съсед, който отдавна е пленил човешкото въображение“.

Анализът на вътрешния състав на метеорита разкрива, че вероятно е бил отстранен от марсианската повърхност и изхвърлен в космоса от удар на астероид - толкова мощен, че е превърнал части от метеорита в стъкло.

Според Sotheby's, на повърхността му може да се види и стъклена кора, образувана, докато е прелитал през земната атмосфера.

Метеоритът ще бъде пуснат на търг в Sotheby's New York на 16 юли.

Продаден или изложен в музей?

За някои фактът, че той се продава, а не се дарява на науката, е причина за безпокойство.

„Би било жалко, ако изчезне в трезора на някой олигарх. Той принадлежи на музей, където може да бъде изучаван и където може да му се наслаждават деца, семейства и широка общественост“, казва пред CNN Стив Брусате, професор по палеонтология и еволюция в Шотландския университет в Единбург.

Но за Джулия Картрайт, планетарен учен и независим научен сътрудник в Университета в Лестър, Англия, трябва да се постигне баланс. Тя описва „симбиотичната връзка“ между изследователи и колекционери:

„В крайна сметка, ако нямаше пазар за търсене, събиране и продажба на метеорити, нямаше да имаме толкова много в колекциите си – и това движи науката! Ако не се откриваха проби, нямаше да имаме толкова много за изучаване и следователно нямаше да знаем толкова много, колкото знаем“.

Въпреки че вярва, че би било чудесно, ако този „наистина страхотен камък“ бъде изследван или изложен за обществеността, Картрайт подчертава, че референтна проба от метеорита е запазена в обсерваторията „Пурпъл Маунтин“ в Китай.

Въпреки че не знаем къде ще се окаже метеоритът след търга, Картрайт вярва, че „научният интерес ще остане и новият собственик може да е много заинтересован да се поучи от него, така че все още можем да съберем много научни данни от това“.

През февруари 2021 г. марсиански метеорит с атмосферата на планетата, затворена в него, беше продаден на търг в аукционната къща на Christie's. Той намери купувач срещу 200 000 долара - много над оценката му преди търга от 30 000-50 000 долара.