
Държавният инвестиционен фонд на Норвегия, който е най-големият по рода си в света, обяви 2.5 трлн. крони (222.4 млрд. долара) печалба за 2024 г., в основната на която беше поскъпването на акциите на технологичните компании.
Печалбата на фонда за цялата година беше по-голяма от обявения година по-рано рекорден положителен резултат в размер на 2.22 трлн. крони (196.5 млрд. долара).
Стойността на активите на Глобалния правителствен пенсионен фонд е оценена на 19.7 трлн. крони (1.74 трлн. долара) в края на 2024 г., обявиха от Norges Bank Investment Management (NBIM).
Възвръщаемостта на инвестициите на фонда достига 13% за годината, което е с 45 базисни пункта по-малко, в сравнение с неговия бенчмарк индекс.
“Фондът постигна много добра доходност през 2024 г. в резултат на много силното представяне на фондовия пазар. Акциите на американските технологични компании, по-конкретно, се представиха много добре”, заяви главният изпълнителен директор на NBIM Николай Танген.
Заместник главният изпълнителен директор Тронд Гранде определи “много, много силната година за акциите” като най-големия двигател за доходността на фонда през 2024 г.
NBIM управлява фонда от името на населението на страната. Той е създаден през 90-те години, за да се инвестират излишните приходи от норвежката петролна и газова индустрия и в момента е вложител в над 8 000 компании в 63 държави.
Фондът е акционер в глобални компании, като технологичните гиганти Apple, Microsoft, Nvidia и Amazon, а 70% от неговия бенчмарк индекс е съставен от акции.
Фондът инвестира и в инструменти с фиксирана доходност, в това число държавни и корпоративни облигации, както и в недвижими имоти, и в инфраструктура за възобновяеми енергийни източници.

Ефектът DeepSeek
Търговията с акциите на щатските технологични компании е волатилна през тази седмица, след като китайският стартъп DeepSeek представи безплатен голям езиков модел с отворен код, който, според компанията, е по-бърз и по-евтин от основните си конкуренти.
Това предизвика разпродажби на акции на технологични компании на Уолстрийт, като акциите на любимата компания в AI сектора Nvidia, в която Норвежкия държавен инвестиционен фонд притежава дял от 1.3%, поевтиняха с близо 17% в понеделник.
По време на пресконференцията след обявяването на резултатите Танген засегна и въпроса с DeepSeek.
“Фактът, че вече има по-евтини езикови модели е положителен за демократизацията на изкуствения интелект. Като цяло, това е положителна новина, тъй като, когато разходите са по-ниски, тази технология би трябвало да се разпространява повече по света.”
Танген призна, че не знае дали разпродажбите в технологичния сектор напоследък са само временни или ще се превърнат в дългосрочна тенденция.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 2 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 2 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 2 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 3 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 3 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 5 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bg„Сините“ от 1 до 10: Кой блесна и кой се провали при равенството с Лудогорец? (ВИДЕО)
dsport.bgБерое остава в челото на Европа за отбори с най-малко използвани местни играчи
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg