
С температури около 34 градуса тази седмица България се подготвя за поредното горещо лято. Топлинната вълна обаче не е явление само за нашите географски ширини, но и за 170 милиона американци, които са склонни да останат на закрито под охлаждащия ефект на климатика.
Но климатикът има сериозен екологичен отпечатък.
„Климатичните инсталации не са най-щадящото решение, защото са изключително енергоемки – използват повече електричество от вентилаторите и поради това създават голямо натоварване на електрическата мрежа, базирана основно на изкопаеми горива“, казва Радхика Косла, доцент в Института „Смит“ за предприемачество и околна среда към Оксфордския университет.
Климатизацията съставлява 7% от световното електропотребление и 3% от въглеродните емисии – Международната енергийна агенция (IEA) изчислява, че охлаждането чрез електричество е произвело 1 милиард метрични тона CO₂ през 2022 г. Това е приблизително равностойно на годишните емисии на Япония. По време на горещи вълни, когато всички свалят температурите, нуждата от охлаждане може сериозно да натовари енергийните системи.
Но това не означава, че трябва да страдате от задушаващата жега. Експертите казват, че по време на гореща вълна има начини да се охлаждате ефективно и едновременно с това да намалите въздействието върху околната среда.

Поддържайте климатика чист
Ако климатичната ви система не е добре поддържана, ще се затрудни преминаването на въздух, което ще изисква повече енергия за работа, казва Юнхо Хуанг, съдиректор на Центъра за енергийно инженерство и околна среда към Университета на Мериленд.
„Ако филтърът не е чист, дебитът на въздуха ще намалее, което води до неефективна работа на охладителната система и други проблеми.“
Охладете жилището предварително
Хуанг препоръчва да охладите дома си 4 до 6 часа преди температурите да достигнат пика си. Започвайки от по-ниска начална температура, ще е нужно по-малко енергия за охлаждане на жилището, преди външната топлина да стане непоносима – освен това така се намалява натоварването върху електроенергийните мрежи в пиковите часове.
„Тъй като сградата има по-голяма топлинна маса, тя може да задържи хладното за известно време. Ако системата ви има таймер, можете да го използвате, за да се уверите, че климатикът не работи повече от необходимото – особено когато не сте вкъщи."

Декарбонизирайте енергийния си източник
Много електрически мрежи се захранват с изкопаеми горива, които отделят парникови газове. Когато използваме тези горива за захранване на климатиците, допринасяме за глобалното затопляне, което увеличава нуждата от охлаждане.
„Затова сме в един порочен кръг, в който използваме климатици като начин да се адаптираме към жегата, но самото това решение влошава проблема“, казва Косла.
Но изкопаемите горива не са единствената опция. Много електроразпределителни дружества в САЩ вече предлагат на потребителите възможност да преминат към доставчици на зелена енергия. Според доклада Global Cooling Watch от 2023 г., публикуван от ООН и съавтор на който е Косла, масовото преминаване към декарбонизирана мрежа може значително да намали емисиите от климатичните системи – особено ако бъде съчетано с поетапно спиране на парниковите газове, използвани в охладителната техника.

Обмислете и други възможности
Има много други начини да поддържате прохлада и да не натоварвате климатика прекалено.
- Ако у дома прониква много слънчева светлина, спуснете щорите или пердетата, за да ограничите навлизането на топлина.
- Осигурете вентилация – независимо дали с вентилатор или чрез леко отворен прозорец.
„Винаги използвайте вентилатор на тавана... защото той подпомага циркулацията на въздуха около хората и така охлажда тялото ви, без да е нужно да сваляте температурата в стаята твърде много“, казва Хуанг.
С глобалните температури, които продължават да се покачват, е изключително важно да преосмислим как се справяме с жегите.
„Нашият отговор на екстремните горещини трябва да бъде холистичен и не може да се основава единствено на климатика, защото това не е дългосрочно решение“, казва Косла. „Колкото повече съзнание и инвестиции се правят отрано в инфраструктурен дизайн и технологични решения, свързани с енергийната ефективност, толкова по-устойчиви ще бъдем в смекчаването и адаптацията към тези екстремни температури, които идват.“
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Списък на 15-те най-богати градове в Европа: В един от тях живеят 75 милиардери и 250 000 милионери
преди 10 минФнФ избра „Иновейшън Кепитъл ІІ“ за финансов посредник на фонда за иновации
04.07.2025Джоуи Честнът отново спечели състезанието по надяждане с хотдог
04.07.2025Община Видин предлага 5 хил. лв. на всеки млад лекар, избиращ да работи в местната болница
04.07.2025Една от най-големите грешки, която и вие правите на летището
04.07.2025Най-големият климатичен фонд в света започва най-мащабната си инвестиционна серия досега
04.07.2025Прочети още
Андрей Ковачев за Сев. Македония: Понятията език и идентичност отпадат от доклада
darik.bgЛюбомир Стефанов: Борисов и Пеевски правят политическо танго!
darik.bgСпортът скърби за Диого Жота: „Уимбълдън“ нарушава дрескода, „Ливърпул“ увековечава номер 20
darik.bgФлуминензе е първият полуфиналист на Световното клубно първенство (ВИДЕО)
dsport.bgХиляди се стекоха за поклонението в чест на Диого Жота и Андре Силва
dsport.bg5 съвета за по-добро репродуктивно здраве
9meseca.bg