
Най-добрите европейски държави за инвестиции в недвижими имоти през 2025 г. се намират в Централна и Източна Европа като Молдова е лидер по този показател.
Страната получава най-висок резултат според ново проучване на британската застрахователна компания William Russell, което анализира най-добрите имотни инвестиции в Европа.
В проучването се разглеждат по-отблизо ключови елементи от инвестициите в имоти, в това число имотните данъци, данъка върху доходите от наем и брутната доходност от наем.
В предишно подобно проучване на британската компания 1st Move International Литва беше класирана на първото място. В настоящата класация северната европейска държава се нарежда на второ място, следвана от Северна Македония.
В проучването Молдова е определена като „развиващ се пазар с висока доходност за ранни инвеститори в недвижими имоти с толеранс към риска“.
То установява, че разходите за закупуване на имот в страната са максимум 2.80% от цената, а данъкът върху доходите е 12% върху наема, което осигурява висока оценка на доходността от наеми.
Страната се сдобива с челната позиция в класацията заради своята столица Кишинев, която отчита стабилно развитие в секторите на инфраструктурата, хотелиерството и ресторантьорството и бизнеса в последните години.
Това, заедно с нарастващия туризъм, движен от винената индустрия в страната и културното ѝ наследство, предлагат възможности при краткосрочните наеми. Въпреки това, държавата не е част от ЕС и в момента кандидатства за присъединяване към блока.
Литва се нарежда на второ място сред страните с най-добри възможности за имотни инвестиции на Стария континент.
Цените на недвижимостите скачат с близо 10% на годишна база през последните три месеца на 2024 г., според данни на Евростат, а тази тенденция се очаква да продължи.
Въпреки че стойността на имотите е нараснала рязко в последните години, страната изглежда привлекателна за чужденци, тъй като няма ограничения за закупуването на имоти от чужди граждани. Цените на наемите също привличат инвестиции, тъй като са високи – над 170% от нивата си от 2015 г. В доклада се казва:
“С брутна доходност от наем в размер на близо 6.39% годишно и максимални разходи от 4.10% при закупуването на имот, умереният темп на растеж на Литва означава, че цените на имотите вероятно ще продължат да растат стабилно с времето, осигурявайки добра възвръщаемост на инвестициите”.
Северна Македония, която също е кандидат за присъединяване към ЕС, заема третото място в подреждането. Столицата Скопие отчита растеж, подобрения в инфраструктурата и нарастващо търсене на жилищни и търговски площи.
Страната предлага ниски данъци в комбинация с опростен процес по придобиването на имот, а правителството предлага стимули за чужди инвестиции.
Според доклада, Северна Македония също така може да се похвали с брутна доходност от наеми в размер на близо 6.47% годишно, което е индикатор за добра възвръщаемост спрямо стойността на имота.
Къде на друго място в Европа има добри възможности за инвестиции в имоти?
Според проучването на William Russell, Сърбия, Ирландия и Латвия също обещава „много добри“ възможности, като брутната годишна доходност от наеми в тез страни е над 7%.
В Ирландия високата доходност е гарантирана основно от високите цени на наемите, но високите данъци може да отнемат част от годишната нетна печалба.
Страната е изправена пред жилищна криза, тъй като не се строят достатъчно домове за увеличаващото се население, а цените продължават да нарастват.

Къде се нарежда България?
България, заедно с Андора и Черна гора, се нарежда сред страните с най-висока брутна доходност от наеми, комбинирана с относително нисък данък върху доходите от наеми.
Страната ни заема седмото място в класацията на William Russell с общ резултат 6.28 от 10 възможни точки за инвестиции в имоти. Брутната доходност от наем у нас е 4.9%, според класацията.
Разходите за придобиването на имот в България обаче са най-високи измежду страните в топ 10 и възлизат на 10.5% от цената на имота.
„Брутният доход от наем и средната ставка на данъка върху доходите от наем са важни фактори при анализа на инвестициите в имоти, но е изключително важно да се вземат предвид и други фактори, като например процента на незаетите имоти, разходите за управление на имоти и местните пазарни условия“.
* Материалът не представлява инвестиционна препоръка.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Антон Андонов, ЕРА: От 1 януари всяка продажба на имот изисква сертификат за енергийна ефективност или има глоба
- Изоставен небостъргач, някога най-висок в света, отново се строи
- Нестандартна инвестиция: Бункер на НАТО се продава за 375 000 евро
- Какво се случи на имотния пазар у нас през Q1 на 2025 г.?
Калкулатори
Най-ново
Temu казва, че доставя само от САЩ. Това не означава, че продуктите са произведени там
преди 2 минСеверна Македония, Хърватска, Сърбия: Колко харчат месечно за храна семействата на Балканите?
преди 18 минНаследникът на Уорън Бъфет: С $350 млрд. кеш и много въпроси
преди 49 мин5 гениални ChatGPT задания, които ще ви спестят часове всяка седмица
преди 49 минЗабавянето на световната икономика от митата вече се усеща
преди 54 минSmart Bastoon: Български умен бастун с блокчейн технология променя живота на незрящите
преди 1 часПрочети още
Заради болест Вучич прекрати визитата си в САЩ
darik.bgПринц Хари се надява на “примирие” с кралството
darik.bgБългария е сред страните от ЕС, които искат разхлабване на бюджета за средства за отбрана
darik.bgСтоичков за ЦСКА: Емблемата на българския спорт, люлка на шампиони
dsport.bg„Червените“ от 1 до 10: ЦСКА с изненадващи голмайстори - кой получи най-висока оценка? (ВИДЕО)
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg